Огляд законодавства

08-12 грудня 2014 року. Благодійна допомога в інвалюті звільнена від обов’язкового продажу на міжбанку

Кабінет Міністрів України постановою«Про затвердження переліку потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб» від 26.11.14 р. затвердив перелік потреб, суму благодійної допомоги для задоволення яких не обкладають податком на доходи фізосіб.

Зокрема, забезпечення продуктами харчування (крім алкогольних, слабоалкогольних напоїв), забезпечення дитячими товарами та дитячим харчуванням, відновлення втраченого майна тощо.

При цьому сума цієї благодійної допомоги не повинна сукупно перевищувати протягом звітного (податкового) року 1 тис. розмірів мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2014 р. − 1 млн 218 тис. грн).

Якщо благодійна допомога буде більша, ніж установлений розмір, суму перевищення оподаткують за ставкою 15% (17% − якщо перевищення становитиме десятикратний розмір мінзарплати). А платник буде змушений подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.

Державна фіскальна служба України у своєму роз'ясненні «Основні правила роботи системи електронного адміністрування ПДВ» від 04.12.14 р. акцентувала увагу на деяких важливих моментах.

Скажімо, податкові накладні, ПДВ-зобов’язання за якими виникли до 01.01.15 р., та які повинні бути зареєстровані в ЄРПН, але не були туди внесені до 01.01.15 (у період з 01.01.15 р. до 15.01.15 р.), підлягають такій реєстрації без дотримання вимог щодо наявності відповідної реєстраційної суми.

Що стосується суми ПДВ-зобов’язань за податковими накладними, що складені на послуги нерезидента у грудні 2014 р. (IV кварталі 2014 р.), то їх включають до складу податкового кредиту у січні 2015 р.(у І кварталі 2015 р.). Участі в обчисленні реєстраційної суми вони не беруть.

Від'ємне значення ПДВ, що виникло у платника податку в звітних періодах до 01.01.15 р., участі в обчисленні реєстраційної суми не братиме. Його залишок станом на 01.01.15 р. не анулюється, а обліковується окремо у складі податкової декларації з ПДВ за звітні періоди після 01.01.15 р. та відшкодовуються платникам у автоматичному або звичайному режимі за правилами та у терміни, що передбачені ПКУ станом на 31.12.14 р. Для його обліку у проекті нової форми декларації з ПДВ передбачено окремий розділ та додаток, зауважують контролери.

Суми зобов’язань, задекларованих у податкових деклараціях з ПДВ за звітні (податкові) періоди, з 01.01.15 р., погашаються з електронного ПДВ-рахунку платника податку. У свою чергу, суми ПДВ-зобов'язань, які платник визначив в уточнюючих розрахунках до декларацій з ПДВ, та суми ПДВ, донараховані платнику контролюючим органом за результатами перевірок (у т.ч. суми штрафів та пені), сплачуються з його поточного, а не з електронного рахунку.

Державна фіскальна служба України в категорії 101.30 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу повідомила, що  суми ПДВ, не сплачені платниками до бюджету у зв’язку з обкладенням ПДВ операцій із постачання ліків та медвиробів за ставкою 7%, є податковою пільгою. Адже, пояснюють фіскали, така ставка є нижчою за основну − 20-відсоткову.

Свою позицію аргументують нормою п. 30.9 Податкового кодексу України, де зазначено, що податкова пільга надається шляхом установлення зниженої ставки податку та збору.

Алгоритм розрахунку суми пільги фіскали надають такий:

СП = (V пост. − V прид.) х (розмір основної ставки податку − розмір зниженої ставки податку), де:

V пост. − обсяги операцій із постачання лікарських засобів та медичних виробів на митній території України, оподатковуваних за ставкою 7%, − із р. І «Податкові зобов’язання» податкової декларації з податку на додану вартість;

V прид. − обсяги операцій із придбання товарів/послуг, використаних в операціях із постачання лікарських засобів та медичних виробів (у т.ч. використаних для виготовлення таких засобів та виробів), оподатковуваних за ставкою 7%.

Державна фіскальна служба України на своєму  загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі роз'яснила правила формування податкового кредиту. З 1 січня 2015 р. заява про відмову постачальника надати податкову накладну (чи порушення порядку її заповнення або реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) не буде підставою для включення сум податку до податкового кредиту. Таке звернення лише дозволить контролерам провести документальну позапланову перевірку продавця та з’ясувати достовірність і повноту нарахування ним податкових зобов’язань.

Таку думку фіскали обґрунтовують тим, що відкоригований п. 201.10 Податкового кодексу України нічого не говорить про можливість віднести до податкового кредиту суми, за якими платник подав скаргу на постачальника за його відмову видати податкову накладну (чи порушення порядку її заповнення або реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних).

Державна фіскальна служба України «Про сплату консолідованого податку на прибуток» від 03.12.14 р. № 13127/7/99-99-19-02-01-17 зазначила, що платники консолідованого податку на прибуток на материковій Україні, які мають відокремлені підрозділи в Криму, сплачують його тільки за своїм місцезнаходженням та розташуванням «материкових» філій. При цьому показників кримських відокремлених підрозділів у звітності не враховують. Адже, як уже було повідомлено, останні не можуть сплачувати консолідований податок на прибуток. У свою чергу, кримські підприємства, в яких є філії на материковій Україні, сплачують такий податок самостійно за своїм місцезнаходженням. А їх відокремлені підрозділи − за своїм місцезнаходженням як окремі платники податку.

Національний банк України постановою “Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України” від 01.12.14 р. № 758 звільнив благодійну допомогу, що надходить в інвалюті, від обов’язкового продажу на міжбанку.

Крім того, банкірам дозволили випускати іменні ощадні сертифікати, номіновані як у національній, так і в інших валютах, зі строком обігу не менше шести місяців. Причому погашення боргу за такими сертифікатами здійснюється банками без обмеження сум тільки після настання терміну, зазначеного в цьому сертифікаті. Зі старих знайомих обмежень Нацбанк зберіг вимогу щодо обов’язково продажу 75% інвалютних надходжень та 90-денний максимальний термін розрахунків за експортно-імпортними операціями. Валюти й надалі за один день під один паспорт можна купити не більше ніж на 3 тис. грн. А в касі чи банкоматі можна отримати не більше ніж 150 тис. грн на день.

Федерація профспілок України на своєму офіційному сайті повідомила, що Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Фонд) вирішило подовжити у 2015 році дію мінімального розміру допомоги по безробіттю на рівні 80% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Крім того, Правління Фонду передбачає, що наступного року ситуація на ринку праці буде складною та потребуватиме проведення оперативних заходів забезпечення соціального захисту населення. Тому для забезпечення фінстабільності було прийнято рішення звернутися до Мінсоцполітики з проханням розробити та внести до Уряду законопроект стосовно підвищення розміру частини єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у 2015 році.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра