Огляд законодавства

Огляд законодавства за березень 2020 року

Податки

ПДВ

Державна податкова служба України розповіла, за нереєстрацію яких податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК) не штрафуватимуть під час карантину.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533 (далі – Закон № 533) внесено зміни до Податкового кодексу України, які передбачають звільнення від штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, які вчинені протягом періоду з 01 березня по 31 травня 2020 року, крім санкцій за:

  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
  • відчуження майна, що перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
  • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
  • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість (далі – ПДВ), акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) ПН/РК.

Але у платників ПДВ залишилися з цього приводу питання.

Податківці уточнили, що не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК з датою складання з 16 лютого по 15 травня 2020 року, у яких граничний термін реєстрації припадає на період з 01 березня по 31 травня.

Слід звернути увагу, що порушення вимог ПКУ щодо реєстрації ПН/РК до них негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ.

Акцизний податок

Державна податкова служба України в категорії 114.09 «ЗІР» відповіла на запитання «Яка відповідальність застосовується за здійснення СГ операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації платниками акцизного податку (в т. ч. у разі анулювання реєстрації)?».

За реалізацію пального або спирту етилового особою, яка не зареєстрована платником акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового (у т. ч. у разі анулювання реєстрації), застосовується:

  • штраф у розмірі 100% вартості реалізованого пального або спирту етилового (п. 117.3 Податкового кодексу України, далі – ПКУ);
  • штраф у розмірі 170 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання декларацій акцизного податку за податкові періоди, у яких була здійснена така реалізація, а в разі повторного порушення – 1 020 грн (п. 120.1 ПКУ);
  • до керівників та інших посадових осіб – адміністративна відповідальність згідно зі ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Дії, передбачені частиною першою ст. 1631 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2 ст. 1631 КУпАП).

Ураховуючи зазначене, за здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового (у т. ч. у разі анулювання реєстрації) застосовується:

  • штраф у розмірі 100% вартості реалізованого пального або спирту етилового (п. 117.3 ПКУ);
  • штраф у розмірі 170 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання декларацій акцизного податку за податкові періоди, у яких була здійснена така реалізація, а в разі повторного порушення – 1 020 грн (п. 120.1 ПКУ);
  • до керівників та інших посадових осіб – адміністративна відповідальність згідно зі ст. 1631 КУпАП.

Контроль і відповідальність

Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 25 березня 2020 р. № 239 розширив перелік дозволених під час карантину видів діяльності.

Так, до 24 квітня 2020 року заборонено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема, закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім:

  • торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв’язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • провадження банківської та страхової діяльності, а також медичної та ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів, діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, технічного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, діяльності з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, об’єктів поштового зв’язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • торговельної діяльності та діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також вжиття відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Також до 24 квітня 2020 року цією постановою заборонено:

1) регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, крім перевезення:

  • легковими автомобілями;
  • службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ за умови забезпечення водіїв та пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • в одному міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспортному засобі, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах, кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах, за умови перевезення людей у засобах індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів, крім перевезень автомобільними транспортними засобами, передбаченими в абзаці четвертому цього підпункту;
  • в одному транспортному засобі та автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах, за умови перевезення людей у засобах індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • заїзд на територію автостанцій автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, та реалізацію власниками автостанцій квитків автомобільним перевізникам, які виконують такі перевезення.

Крім того, до 24 квітня діє заборона на перевезення пасажирів в метро та залізницею.

Також заборонено:

  • прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення осіб, які здійснюють подорож з туристичною метою;
  • відкриття пунктів пропуску (пункти контролю) через державний кордон для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного, автомобільного (для автобусів) сполучення.

Фінансові ринки

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), погодила розпорядження «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо інформації, яка стосується аудиту фінансової звітності за 2019 рік суб’єктів господарювання, нагляд за якими здійснює Нацкомфінпослуг» від 25.02.2020 року № 362 (далі – розпорядження).

Розпорядження розроблено відповідно до пунктів 8 та 18 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ст. 14 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» (далі – Закон), п. 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 р. № 1070, та з метою вдосконалення інформації, що стосується аудиту фінансової звітності й має обов’язково міститися в аудиторському звіті, складеному за результатами обов’язкового аудиту фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані оприлюднити або надати фінансову звітність (консолідовану фінансову звітність) користувачам фінансової звітності разом з аудиторським звітом, що готується суб’єктами аудиторської діяльності на підставах та в порядку, передбачених Законом, відповідно до Міжнародних стандартів контролю якості, аудиту, іншого надання впевненості та супутніх послуг, і подати до Нацкомфінпослуг.

Праця та заробітна плата

Державна служба України з питань праці надала рекомендації щодо поведінки на робочих місцях у період карантину.

Карантин – адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 р. № 1645-ІІІ).

Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

Основними принципами профілактики інфекційних хвороб є дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм під час здійснення будь-яких видів діяльності.

Основні поради щодо поведінки у період карантину на робочих місцях:

  • верхній одяг зберігайте в окремій закритій шафі, яка використовується тільки для верхнього одягу;
  • перед роботою ретельно помийте руки з милом, а тоді обробляйте їх спиртовмісним антисептиком. Наразі це – обов’язкова процедура у випадку будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами. Особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);
  • у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри, через які можливе інфікування вірусом COVID-19;
  • робоче місце, стіл, клавіатуру, «мишку», відкриті полички та інші поверхні кабінету протріть разовою серветкою з дезінфікуючим засобом для оброблення поверхонь на початку роботи та в кінці робочого дня;
  • провітрюйте приміщення через кожні дві-три години;
  • обмежте спілкування з колегами, робочі місця яких в інших приміщеннях (кабінетах), виробничі питання краще вирішувати через засоби телефонного зв’язку;
  • одягайте маску поза межами свого робочого приміщення у разі відвідування місць загального користування (санвузол, санітарні кімнати);
  • ·правильно користуйтеся засобами індивідуального захисту, а саме: знімайте маску, не доторкаючись до зовнішньої поверхні, користуйтеся нею не більше двох годин, утилізуйте її лише в закритій ємності.

Для проведення дезінфекції використовують дезінфекційні засоби, дозволені в Україні, що забезпечують ефективне знезараження щодо вірусних інфекції.

  • Необхідно дотримуватись інструкції до кожного окремого дезінфекційного засобу, у тому числі щодо дотримання його ефективної концентрації та експозиції (дотримання часу перебування на оброблюваній поверхні).
  • Антисептики для оброблення шкіри рук – спиртовмісні препарати (із вмістом спирту вище 60%), (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації); у тому числі такі, які мають пролонгований термін дії та певний час захищають шкіру рук від хвороботворних мікроорганізмів, а саме: «Тонік «Біоцид плюс» – 6 год., «БактериоСол S» – 3 год., «БіоЛонг – шкірний антисептик» – 5 год., «Брилліант руки 2» – 3 год., «Сенсіва U» – 3 год.
  • Препарати для дезінфекції поверхонь з мінімальним терміном експозиції (експозиція від 30 сек. до 2 хв.) – спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації).
  • Для поверхонь, обладнання тощо – деззасоби на основі четвертинних амонієвих сполук чи хлорвмісні препарати. Необхідно обирати такі засоби, які б забезпечували якісну дезінфекцію за невисокої концентрації розчину, короткому часу експозиції, не псували майно установи та поверхонь приміщень, не мали б неприємного запаху, бажано таблетовані форми для забезпечення чіткого дозування, наприклад: «Жавілар Ефект», «Інкрасепт», «Дезактін», «Соліклор», «Дез Таб», «Дезараль», «Тентамін», «Бланідас 300», «Бланідас Актив», «Медикарин», «Лізоформін», «Гуасепт» та інші.
  • Поверхні (меблів, підвіконь тощо) можна дезінфікувати спиртовими антисептиками швидкої дії: «Фамідез», «Септофан квік», «Еконор дез експрес».

Інше

Міністерство цифрової трансформації України на своєї сторінці у фейсбуці повідомило, що відомство запустило експеримент з використання удосконалених електронних підписів та печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.

Це означає, що електронні довірчі послуги стають більш доступними для некритичних життєвих ситуацій, що не потребують підвищеної безпеки. Електронна взаємодія, ідентифікація, авторизація зможуть здійснюватися зручніше та без додаткових витрат.

Отже, наразі громадяни та бізнес можуть отримати в надавачів електронних довірчих послуг кваліфікований чи удосконалений електронний підпис.

Особистий ключ для кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП) записується на захищеному носії (який коштує близько 650 грн), для удосконаленого – на звичайному. Зазвичай – у вигляді USB-флешки.

Отже, удосконалений підпис – більш простий спосіб. При цьому використовувати такі підписи та печатки можна буде в тих самих випадках, що й КЕП (за деякими винятками, наприклад, КЕП використовується держслужбовцями в їхній роботі, та інших випадках, передбачених нормативними документами).

Отримати послуги вдосконаленого або кваліфікованого електронного підпису можна в надавачів електронних довірчих послуг.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра