Огляд законодавства

27 вересня – 01 жовтня 2021 року. Оновлено форму та порядок складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній

Кабінет Міністрів України погодив проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб».

Проєкт розроблено Пенсійним фондом України за власною ініціативою.

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, об’єднання звітності з податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО), військового збору (далі – ВЗ) та єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) із встановленням квартального періоду звітування містить низку ризиків, а саме:

  • відтермінування надходження до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – РЗО) відомостей про заробітну плату працівників, сплату єдиного внеску, страховий стаж застрахованих осіб та своєчасне включення цих періодів для розрахунку виплат за соціальним страхуванням у випадку тимчасової непрацездатності, безробіття, нещасного випадку на виробництві, а також пенсії (що впливає, зокрема, на визначення права на пенсію);
  • втрати відомостей про застрахованих осіб, враховуючи способи їх подачі та механізм впливу на корегування недостовірних (неповних, помилкових, некоректних) даних, зокрема подання звіту типу «Уточнюючий» (такий звіт подається після закінчення граничного строку подання для відповідного звітного (податкового) періоду з даними про уточнення, тобто показники можуть змінюватися за будь-який період, безліч разів);
  • послаблення платіжної дисципліни сплати сум ЄСВ внаслідок відтермінування граничних строків сплати, що впливатиме на забезпеченість фінансовим ресурсом поточних пенсійних виплат;
  • відтермінування реалізації заходів впливу для стягнення простроченої заборгованості, оскільки виникнення такої заборгованості відображатиметься щодо зобов’язань, що містяться у квартальному звіті;
  • визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії (здійснюватиметься за місяць на підставі поданої платниками квартальної звітності, тобто із зміщенням термінів їх розрахунків від одного до трьох місяців);
  • неможливості здійснення своєчасного щомісячного аналізу основних показників, які впливають на наповнення бюджету Пенсійного фонду та здійснення моніторингу відомостей РЗО щодо виявлення ознак використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю з відповідним наданням інформації Держпраці та втрати її актуальності.

Тому Пенсійний фонд пропонує внести зміни до ПКУ в частині зміни для об'єднаного звіту податкового періоду з квартального на місячний.

Уряд прогнозує, що на суб’єктів господарювання це матиме як позитивний, так і негативний вплив. З одного боку, скасовується необхідність подання проміжних довідкових звітів, з іншого – збільшуються витрати часу на подання щомісячної звітності.

Якщо Верховна Рада підтримає цей законопроєкт, то він набере чинності 1 січня 2022 року.

Державна податкова служба України в листі від 27.09.2021 р. № 21953/7/99-00-21-02-01-07 надала офіційне роз’яснення щодо оновленої форми декларації з податку на прибуток та коли треба вперше її подавати.

ДПСУ нагадує, що 17 серпня 2021 року набрав чинності наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 04.06.2021 р. № 317, (далі – наказ № 317), яким затверджено зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація), затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897.

Враховуючи положення п. 46.6 ПКУ, податківці наголосили, що платникам податку на прибуток підприємств необхідно подавати декларацію за оновленою формою починаючи з 01.01.2022 р. за звітний (податковий) період 2021 року.

Державна податкова служба України затвердила нові довідники пільг станом на 01.10.2021 року, а саме:

  • Довідник № 105/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;
  • Довідник № 105/2 інших податкових пільг.

У зазначених Довідниках подано перелік пільг із зазначенням їх кодів і термінів дії, зокрема, з податку на прибуток підприємств; податку на додану вартість; з плати за землю; з податку на нерухоме майно; з акцизного податку, місцевих податків та зборів.

Нагадаємо, що облік сум податкових пільг, отриманих суб’єктами господарювання, здійснюється контролюючими органами на підставі інформації, наявної в поданих такими суб’єктами господарювання податкових деклараціях.

Міністерство фінансів України наказом від 27.08.2021 р. № 484 оновило форму та порядок складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Наказ № 484).

Під час розроблення зазначених змін міністерством враховано пропозиції та зауваження щодо спрощення заповнення Повідомлення для платників податків. Найважливішими з них є такі.

1. В оновленій формі не потрібно зазначати дані про суму сукупного консолідованого доходу міжнародної групи компаній (далі – МГК).

Також виключено вимогу щодо надання інформації про обмінний курс, який застосовується платником податків при перерахунку валюти звітності МГК, відмінної від євро, у євро.

Натомість, впроваджено інший підхід, який передбачає інформування контролюючих органів про один з трьох інтервалів за сумою сукупного консолідованого доходу МГК у графі 11.1 форми (обов’язково проставляється один із трьох кодів – «UNC 901», «UNC 902» або «UNC 903»). Ці інтервали, фактично, визначають обсяг обов’язків платників податків щодо складання звітності з трансфертного ціноутворення за «трирівневою моделлю» (згідно з вимогами кроку 13 Плану Дій BEPS, які імплементовані у ст. 39 ПКУ).

2. Наказом врегульовано питання заповнення граф Повідомлення про участь у МГК у випадку, коли платник податків є учасником МГК, іншим, ніж материнська компанія МГК, і при цьому не уповноважений на подання Звіту відповідно до країн МГК. Для такої ситуації перелік кодів, доступних для заповнення у графі 10, доповнено новим кодом «CBC709».

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра