Огляд законодавства

24 – 28 липня 2023 року. Запрацювала нова форма Модельного статуту ТОВ

Президент України підписав Закон України від 14.07.2023 р. № 3258-IX, яким внесено зміни до статті 73 КЗпП і визначено святкові дні:

  • 25 грудня – Різдво Христове, при цьому 7 січня Різдво скасовується;
  • 15 липня – День Української Державності, замість 28 липня;
  • 1 жовтня – День захисників і захисниць України, замість 14 жовтня.

Президент України підписав Закон України від 13.07.2023 р. № 3249-IX щодо спрощення процедури банкрутства для бізнесу на час воєнного стану.

Згідно з документом:

  • на період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дня його скасування збори та комітет кредиторів можуть проводитися дистанційно, а господарський суд зможе продовжувати строки проведення засідань;
  • пропонується зупиняти нарахування відсотків на зобов’язання боржника перед кредиторами, які реструктуризовані згідно з планом санації чи плану реструктуризації боргів;
  • справу про банкрутство (неплатоспроможність), коли неплатоспроможність зумовлена бойовими діями, може бути відкрито за заявою боржника без виплати авансової винагороди арбітражному керуючому на депозитний рахунок суду.

Кабінет Міністрів України постановою від 25.04.2023 р. № 387 вніс зміни до Модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю, затвердженого постановою КМУ від 27.03.2019 р. № 367 «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності». А саме викладено в новій редакції пункти 32, 37, 40 Модельного статуту ТОВ.

У пункті 32 тепер зазначено, що загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності Товариства, крім питань, віднесених до виключної компетенції інших органів Товариства.

У новій редакції пункту 37 тепер зазначено, що у разі смерті особи, яка діяла як одноосібний виконавчий орган (голова колегіального виконавчого органу) Товариства, набуття такою особою правового статусу зниклої безвісти за особливих обставин, виконувачем обов’язків до обрання в установленому порядку іншої особи стає заступник одноосібного виконавчого органу (член колегіального виконавчого органу, який є найстаршим за віком), якщо така посада відсутня або вакантна, — головний бухгалтер Товариства, якщо посада головного бухгалтера Товариства відсутня або вакантна, — працівник Товариства з найвищою заробітною платою, нарахованою за останній повний календарний місяць, що передує місяцю, в якому відповідна особа померла або набула правового статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин. Якщо двом або більше працівникам Товариства за відповідний місяць нараховано однакову заробітну плату, виконувачем обов’язків стає той із них, який є найстаршим за віком.

Якщо особа, на яку покладається виконання обов’язків одноосібного виконавчого органу (голови колегіального виконавчого органу) Товариства, відмовляється від виконання обов’язків за зазначеною посадою, виконувачем обов’язків одноосібного виконавчого органу (голови колегіального виконавчого органу) стає наступна за нею особа (відповідно до переліку осіб, визначених у цьому пункті), яка погодилася взяти на себе виконання відповідних обов’язків. Виконувач обов’язків зобов’язаний невідкладно повідомити учасникам Товариства про смерть особи, яка діяла як одноосібний виконавчий орган (голова колегіального виконавчого органу) Товариства, або набуття нею правового статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин.

У п. 40 розділу «Значні правочини та правочини, щодо вчинення яких є заінтересованість» уточнено порядок визначення вартості правочину. Він визначатиметься відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності (раніше було станом на кінець попереднього кварталу).

Зміни запрацювали 27 липня 2023 року.

Пенсійний фонд України листом від 05.05.2023 р. № 17750-19439/У-03/8-2800/23 нагадав, що відповідно до пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі – Порядок) середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований ЄСВ та/або страхові внески на відповідні види державного соцстрахування, на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, – тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв'язку з військовою агресією рф проти України.

При цьому, середню зарплату роботодавці обчислюють на підставі відомостей із звіту про суми нарахованої зарплати та суми нарахованого ЄСВ для розрахунку:

  • допомоги по вагітності та пологах;
  • допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  • оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.

Саме цього вимагає п. 32 Порядку № 1266.

Таким чином, при обчисленні середньої зарплати необхідно користуватися даними звітів, які відображені в реєстрі застрахованих осіб.

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами» від 13.07.2023 р. № 3238-IX, яким пропонується жінкам, які працюють, за бажанням розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів.

Даним законом надано можливість працюючій жінці, за відсутності медичних протипоказань, та за її бажанням розпочинати відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів та пропорційно збільшити післяпологову частину відпустки.

При цьому загальна тривалість відпустки, передбачена законодавством, не змінюється.

Такий підхід сприятиме врахуванню позиції та інтересів жінок, вагітність яких протікає без ускладнень та які мають бажання продовжувати реалізувати своє право на працю та присвячувати свій час професійному розвитку до пологів, а після народження дитини мати більше часу для відновлення.

Відповідні зміни внесено до:

  • статті 178 КЗпП;
  • статті 17 Закону «Про відпустки»;
  • пункту 10 частини першої статті 30 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
  • статті 18 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Закон № 3238-IX набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. На день підготовки матеріалу документ офіційно не опубліковано.

Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» (№ 9532 від 26.07.2023 р.). Ним продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб. А також ухвалено Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» (№ 9533 від 26.07.2023 р.). Ним продовжено строк проведення загальної мобілізації з 18 серпня 2023 року на 90 діб.

Таким чином дію воєнного стану та загальної мобілізації продовжено до 15 листопада 2023 року.

Президент України підписав законопроєкт № 8287, яким передбачається запровадження з 1 січня 2026 року електронної марки акцизного податку.

Головне про законопроєкт:

1) Е-марка надасть можливість:

  • відстежувати рух алкоголю, тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача;
  • контролювати повноту і своєчасність сплати сум акцизного податку за такі товари;
  • кожен громадянин зможе ідентифікувати продукцію та перевірити легальність походження товару.

2) створення Електронної системи обігу підакцизних товарів забезпечить електронну взаємодію між державними органами та суб’єктами господарювання:

  • обтяжливий процес замовлення паперових марок акцизного податку піде в минуле;
  • система ще на етапі замовлення розрахує та виставить рахунок до сплати в частині сум акцизного податку за замовлені марки.

Кабінет Міністрів України постановою № 745 вніс зміни до переліку окремих товарів, ввезення яких на митну територію України та/або переміщення територією України транзитом здійснюється без надання митним органам забезпечення сплати митних платежів, затвердженого постановою КМУ від 27.09.2022 р. № 1091.

Зміни спрямовані на спрощення вимог законодавства України в частині забезпечення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів) для використання підприємствами у власній діяльності з виробництва та/або ремонту безпілотних систем, а також на унормування положень актів Уряду з питань митної справи у звʼязку із закінченням карантину на території України.

Постанова № 745 набирає чинності з дня офіційного опублікування. На день підготовки матеріалу документ офіційно не опубліковано.

Державна податкова служба України за підтримки EU4PFM впровадила інноваційну IT-систему для адміністративного та судового оскарження. Цe IT-рішення допоможе забезпечити більш ефективну та прозору взаємодію між платниками та Державною податковою службою.

Податківці отримають ефективний сучасний інструмент для підтримки процесів оскарження.

Впровадження цієї системи надасть нові можливості для громадян та бізнесу, забезпечуючи простий та зручний доступ до процедур оскарження.

Основні переваги IT-системи адміністративного та судового оскарження:

  • ефективність: інтегрована система дозволить зменшити час розгляду скарг платників податків, сприяючи справедливому вирішенню податкових спорів та забезпечуючи рівність всіх. Автоматизація бізнес-процесів та зменшення паперового документообігу дозволить скоротити бюджетні витрати та оперативно приймати ефективні управлінські рішення;
  • прозорість: уніфікованість процедур разом із цифровими рішеннями дозволяє створити автоматизований контроль за реакцією в системі, що забезпечує запис кожного кроку процесу скарги та його легке відстеження. Це сприяє більшій відповідальності та прозорості;
  • конфіденційність: система гарантує високий рівень захисту персональних даних та конфіденційності інформації про користувачів;
  • інтеграція: IT-система легко інтегрується з існуючими інформаційними базами Державної податкової служби, що забезпечує безперервний та узгоджений обмін даними.

Націлені на успіх, працюємо, щоб забезпечити справедливість та довіру в сфері діяльності ДПС.

Ініціатива втілюється за підтримки ЄС та EU4PFM.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра