Огляд законодавства

22 – 26 травня 2023 року. Державна податкова служба України працює над впровадженням е-аудиту

Кабінет Міністрів України затвердив Примірне положення про Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Комісія створюється органом місцевого самоврядування у складі не менше п'яти осіб. Крім того, до її складу можуть також залучатися представники державних органів, органів місцевого самоврядування (ОМС), підприємств, установ, організацій, експерти, оцінювачі, архітектори, представники міжнародних та громадських організацій.

Основні функції і завдання Комісії:

  • розгляд заяв про надання компенсації за знищене майно,
  • надання консультацій щодо отримання компенсації,
  • встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації,
  • перевірка наявних документів та/або інформації,
  • обстеження об'єктів компенсації,
  • допомога в поновленні або отриманні втрачених документів власності на майно,
  • забезпечення підготовки рішень про виплату (або відмову в наданні) компенсації для подальшого затвердження ОМС,
  • (у разі ухвалення рішення про надання компенсації) виготовлення за допомогою Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ) та направлення заявнику житлового сертифіката в електронній та/або паперовій формі тощо.

Рішення Комісії про надання/відмову в наданні компенсації із зазначенням розміру/обсягу та способу компенсації вносяться до РПЗМ протягом п'яти робочих днів з дня проведення засідання. ОМС має затвердити рішення Комісії упродовж п'яти календарних днів з дня його прийняття. Рішення Комісії може бути оскаржене через звернення до органу місцевого самоврядування, що її створив.

Згідно з затвердженим Положенням Комісія є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної в місті ради, військової або військово-цивільної адміністрації, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищене внаслідок бойових дій майно.

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 23 травня 2023 р. № 520 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738».

Документ розширює перелік культур, які заплановані до посадки за рахунок грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства. Тепер дозволені ще шипшина і мигдаль. Разом з тим, Уряд визначив, що грантова підтримка для вирощування мигдалю буде поширюватись виключно на кілька областей: Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку, Закарпатську, Кіровоградську та Донецьку.

Також постановою визначається перелік нормативно-правових документів для підтвердження одержувачем гранту створення нових робочих місць. Це такі документи: копія поданого до органів ДПС податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за останні звітні періоди.

Окрім того, рішенням Уряду визначається виключний перелік податків та зборів для моніторингу і фіксації повернення використаних бюджетних коштів суб’єктом господарювання. Це єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне страхування, податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб, ПДВ, єдиний податок та земельний податок.

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб у межах реалізації проєкту «Прихисток».

Зміни також внесено до Положення про функціонування інформаційно-аналітичної системи обліку даних, пов’язаних із компенсацією витрат за тимчасове перебування ВПО.

Відповідний проєкт постанови був прийнятий на засіданні Уряду. Цим документом передбачено, що Мінреінтеграції є відповідальним виконавцем проєкту «Прихисток».

Крім того, Мінреінтеграції визначено держателем інформаційно-аналітичної системи обліку даних, пов’язаних із компенсацією за безоплатне тимчасове розміщення ВПО.

Така компенсація здійснюється за рахунок коштів Товариства Червоного Хреста України. Вона надається власникам житла або їх представникам, орендарям житла державної або комунальної власності, які безоплатно розміщували у своїх житлових приміщеннях внутрішніх переселенців.

Постанова набере чинності 1 червня 2023 року, але не раніше дня її опублікування.

Ухвалення цього рішення сприятиме реалізації державної політики щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 19.05.2023 р. № 501 відновив на період до останнього дня місяця, у якому завершується дія карантину, дію постанови КМУ від 29.11.2022 р. № 1340 для суб’єктів господарювання, які до 01.04.2023 року повністю або частково здійснили попередню оплату згідно з укладеними договорами, за якими ввозяться товари, вказані у зазначеній постанові (за умови документального підтвердження від банку здійснення таким суб’єктом господарювання попередньої оплати).

Це стосується, зокрема, енергетичного обладнання, яке було внесено до переліку товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання COVID-19, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ та які звільняються від сплати ввізного мита.

Постанова № 501 набрала чинності 20 травня 2023 року.

Державна податкова служба України постійно працює в напрямі інформування платників податків щодо змін у впроваджені процедури електронного аудиту (е-аудит), у тому числі шляхом оприлюднення необхідної інформації та відповідних презентаційних матеріалів на вебпорталі ДПС України.

Так, для зручності формування стандартного аудиторського файлу великими платниками податків ДПС оприлюднено Детальний технічний опис елементів SAF-T UA та Додаток до Детального технічного опису елементів SAF-T UA.

Ознайомитись із вказаними вище файлами, можливістю їх вивантаження можна на вебпорталі ДПС у рубриці «Електронна звітність» за посиланням.

Із презентацією технічного опису стандартного аудиторського файлу SAF-T UA для розробників та постачальників ERP систем та програм бухгалтерського обліку можна ознайомитися в рубриці «Новини» за посиланням.

Державна податкова служба України нагадала, що потрібно враховувати під час ведення зовнішньо-економічної діяльності (далі – ЗЕД). Відповідно до пп. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ органам ДПС надано право проведення документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, яка свідчить про порушення валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Під час проведення контрольно-перевірочних заходів при відпрацюванні інформації Національного банку України щодо виявлених уповноваженими банківськими установами фактів порушення резидентами граничних строків розрахунків за здійсненими операціями з експорту та імпорту товарів встановлена значна кількість фактів:

  • неподання резидентом до банківської установи повного пакету документів, потрібних для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків;
  • надходження до банківської установи реєстру митних декларацій за операцією резидента, який не є клієнтом цього банку;
  • надходження коштів від нерезидента за експортною операцією на рахунки резидента в банківській установі, яка не зазначена в митній декларації;
  • неповідомлення банківської установи про внесення змін до митної декларації на підставі аркуша коригування.

Ненадання резидентами до банківської установи повного пакета документів та актуальних даних є обов’язковою підставою для проведення органами ДПС документальних позапланових перевірок.

Суб’єкти господарської діяльності, які здійснюють операції з експорту та імпорту товарів, повинні надавати до обслуговуючого банку документи в повному обсязі, які необхідні для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків.

Своєчасне надання резидентами до банківської установи необхідних документів про зовнішньоекономічні операції зменшить кількість повідомлень Національного банку України про факти порушень та, як наслідок, зменшить кількість перевірок суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Постановою Нацбанку від 22.03.2023 р. № 29 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18» внесено зміни до вказаної постанови та доповнено новим пунктом 1419, яким встановлено, що Банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту товарів після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар, якщо ці кошти не переказувалися з-за кордону в Україну.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра