Верховна Рада України продовжила на чотири місяці строки подання юрособами, зареєстрованими до 25.11.14 р., відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів).
Також звільнено від обов’язкового подання таких відомостей релігійні організації, державні та комунальні підприємства, а також юросіб, учасниками яких є виключно фізособи, якщо їхні кінцеві бенефіціарні власники (контролери) збігаються з їх учасниками (членами).
Відповідні коригування передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи» (законопроект № 2896).
Верховна Рада України ухвалила Закон «Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом».
Згідно із ним Кабмін та відповідні міськради зможуть приймати рішення про тимчасове зупинення платежів за державними зовнішніми запозиченнями, гарантованими державою зовнішніми кредитами та місцевими зовнішніми запозиченнями.
Кабінет Міністрів України постановою «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14.05.15 р. № 285 (набирає чинності з дня офіційного опублікування) установив такі розміри виплат постраждалим від Чорнобильської катастрофи:
- одноразової допомоги громадянам, які евакуйовані, відселені (відселяються) або самостійно переселилися (переселяються) на нове місце проживання (п. 1 ч. 1 ст. 36 і 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХІІ (далі – Закон про соцзахист чорнобильців), − у сумі 15,7 грн на кожного члена сім’ї;
- одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам, сім’ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, батькам померлого (ст. 48 Закону про соцзахист чорнобильців):
- інвалідам I групи — 379,3 грн;
- інвалідам II групи — 284,4 грн;
- інвалідам III групи — 189,6 грн;
- дітям-інвалідам — 1264 грн;
- сім’ям, які втратили годувальника, — 7586 грн;
- батькам померлого — 3792 грн.
Кабінет Міністрів України зобов’язав орендодавців держмайна додатково оприлюднювати протокол про результати конкурсу на право оренди держмайна на власному веб-сайті. Зробити це потрібно у такий самий термін, що й для оприлюднення результатів конкурсу в друкованих виданнях — протягом трьох робочих днів після їх затвердження (див. постанову КМУ «Про внесення зміни до пункту 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна» від 14.05.15 р. № 294 (набирає чинності з дня офіційного опублікування).
Відповідні правки внесено до п. 28 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою КМУ від 31.08.11 р. № 906.
Нагадаємо: протокол про результати конкурсу затверджують наказом орендодавця протягом трьох робочих днів після підписання його всіма членами комісії, що брали участь у засіданні по визначенню переможця, і самим переможцем конкурсу.
Державна фіскальна служба України повідомила, що безпідставно оформлені податкові накладні (далі — ПН), які були внесені до ЄРПН, не можна виключити з останнього або виписати до них розрахунки коригування, оскільки відсутній факт здійснення операції з постачання товарів/послуг та/або оплати (див. ресурс ДФСУ − sfs.gov.ua).
Водночас, оскільки немає операції постачання, помилково складену ПН до декларації з ПДВ не включають.
При цьому виявлені розбіжності між ЄРПН та даними декларації є податковою інформацією, що свідчить про можливі порушення платником ПДВ податкового законодавства. У такому випадку платнику податку на письмовий запит фіскалів необхідно надати пояснення щодо суті таких розбіжностей та їх документальне підтвердження протягом 10 днів. Якщо пояснення не будуть надані — слід чекати на документальну позапланову перевірку.
Державна фіскальна служба зазначила: якщо основні засоби (далі – ОЗ) не були евакуйовані з Криму, то на них припиняють нараховувати амортизацію з місяця, наступного за місяцем виведення їх з експлуатації. При цьому після закінчення окупації при зворотному введенні зазначених об'єктів в експлуатацію платник податку на прибуток підприємств матиме право на продовження нарахування податкової амортизації.
Водночас, виходячи зі слів контролерів, кримські підприємства (структурні підрозділи) не мали права на врахування у податкових витратах залишкової вартості таких ОЗ відповідно до п. 146.16 ПКУ. Адже вони зобов'язані провести інвентаризацію активів станом на 1-ше число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до них. І лише після встановлення факту ліквідації ОЗ суб'єкт господарювання може їх списати у обліку (див. лист ДФСУ «Відносно податкового обліку основних засобів, які знаходяться на тимчасово окупованій території» від 31.03.15 р. № 6694/6/99-99-19-02-02-15).
Міністерство юстицій України спільно з Мінсоцполітики України нагадали: за порушення законодавства про працю винних осіб притягують до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності (див. лист Мін’юсту України «Про відповідальність за невиплату середнього заробітку мобілізованому працівнику» від 24.09.14 р. № 486-0-2-14/7.2 та лист Мінсоцполітики України «Про відповідальність за невиплату середнього заробітку мобілізованому працівнику» від 18.09.14 р. № 1301/13/84-14).
За порушення встановлених термінів виплати зарплати, виплату їх не в повному обсязі на посадовців юросіб та фізосіб — підприємців накладуть адмінштраф. Його розмір становить від 510 до 1700 грн (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Кримінальна відповідальність встановлена за безпідставну невиплату зарплати чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи підприємцем (ст. 175 Кримінального кодексу України).
Якщо до притягнення особи до кримінальної відповідальності вона виплатить зарплату чи іншу виплату громадянам — її звільнять від кримінальної відповідальності.
Нагадаємо, за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігають місце роботи, посаду та компенсують із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій здійснюють за рахунок коштів Держбюджету України в порядку, визначеному Кабміном.
Національний банк України в листі «Рекомендації щодо ознак ризикових операцій» від 06.04.15 р. № 25-04001/22852 повідомив ознаки, які свідчать про те, що певна банківська операція належить до ризикових операцій з готівкою. Тобто вона свідчить про ризики легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування терроризму.
До них, наприклад, належить регулярне (більше 3 разів на місяць) надходження коштів (у т.ч. з-за кордону) від юридичних та/або фізосіб на користь фізособи, що в подальшому видаються готівкою.
Зауважимо, НБУ під час перевірок банків аналізуватиме наявність фактів, що можуть свідчити про здійснення клієнтами банків ризикових операцій, надаватиме оцінку заходам, що здійснював банк у сфері управління ризиками легалізації кримінальних доходів/фінансування терроризму.
Крім цього, НБУ під час перевірки оцінюватиме обсяг проведених ризикових операцій з готівкою та частку обсягу ризикових операцій з готівкою, проведених клієнтами банку за певний період, від загального обсягу здійснених за цей же період операцій щодо списання коштів (за винятком операцій щодо виплати/видачі строкових депозитів, зарплати, пенсій, стипендій, інших соцвиплат) по такому ж виду відкритих в банку рахунків та/або проведених операцій такої ж категорії (такою ж категорією) клієнтів.
