Огляд законодавства

13 – 17 березня 2023 року. Уряд оновив правила роботи держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%»

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва» з метою оптимізації державних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%» в умовах воєнного стану.

Змінами до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва та Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва за договорами фінансового лізингу, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 р. № 28, продовжено надання державної фінансової підтримки бізнесу, зокрема сільськогосподарським товаровиробникам, які отримали кредити в межах проведення посівної кампанії у 2022 році. А саме: продовжено строк, протягом якого сільськогосподарські товаровиробники матимуть можливість отримати фінансову підтримку для посівної кампанії, у тому числі з можливістю пролонгації виданих кредитів для здійснення посівних робіт за умови погашення представниками великого та середнього агробізнесу до 25% отриманого кредиту та можливістю надання державних гарантій для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань за такими кредитами.

У межах державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» передбачено:

  • встановлення за кредитами на інвестиційні цілі компенсаційної ставки для середніх та великих підприємств 9% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 7% річних;
  • встановлення за кредитами на інвестиційні цілі компенсаційної ставки для мікро та малих підприємств на рівні 7% річних з можливістю зменшення для інвестиційних кредитів до 5%;
  • встановлення компенсаційної ставки 9% річних для кредитів на поповнення обігового капіталу для всіх підприємств.

У межах державної програми «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%» передбачено:

  • встановлення компенсаційної винагороди для середніх та великих підприємств 11% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 9% річних;
  • встановлення компенсаційної винагороди для мікро та малих підприємств 9% річних з можливістю зменшення за умови створення нових робочих місць до 7% річних.

Окрім того, постанова також:

  • відміняє компенсаційні ставки за кредитами та компенсаційну винагороду за лізингом на рівні 0% річних;
  • виключає фінансування з метою запобігання та подолання наслідків пандемій COVID-19, зокрема рефінансування таких кредитів.

Це дасть змогу оптимізувати витрати держбюджету на фінансування зазначених програм відповідно до викликів часу, спрямувавши фінансування на більш актуальні напрями, забезпечити безперервне фінансування в умовах росту ринкових відсоткових ставок за позиками та кредитного портфеля.

Кабінет Міністрів України постановою від 14.03.2023 р. № 226 вніс зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509.

Змінами вилучено згадку про ч. 2 ст. 53 Закону «Про зайнятість населення» із положень Порядку № 509.

Вилучена норма передбачала застосування штрафів за невиконання роботодавцем упродовж року квоти для працевлаштування окремих категорій громадян.

Таким чином, у разі невиконання роботодавцем квоти на працевлаштування громадян, зазначених у ч. 1 ст. 14 Закону «Про зайнятість населення», не передбачається стягнення штрафів за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати.

Державна служба України з питань праці нагадує, що з 29.10.2022 р. набув чинності Закон № 2622-IX, який передбачає реформування служби зайнятості, соцстрахування на випадок безробіття та виплати компенсації ЄСВ за працевлаштованих з числа безробітних. З цього часу більше не діє механізм квотування на працевлаштування окремих категорій осіб, тому роботодавці вже не повинні звітувати про них.

До того ж, у зв'язку зі скасуванням механізму квотування на працевлаштування, була вилучена ст. 196 КЗпП, а також внесено правки до ст. 14 Закону «Про зайнятість населення». Таким чином, скасовано штрафи за недотримання квот.

Міністерство фінансів України проєктом наказу Мінфіну «Про затвердження заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, ЄСВ, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення» (далі – проєкт наказу) розроблений на виконання вимог Податкового та Митного кодексів України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та у зв’язку із введенням в дію норм Закону України «Про платіжні послуги» вирішило спростити правила заповнення платіжок на сплату податків.

На сьогодні платники та органи виконавчої влади під час заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску керуються наказом Мінфіну від 24.07.2015 р. № 666 (далі – Порядок № 666).

Порядок № 666 передбачає заповнення в реквізиті «Призначення платежу» розрахункових документів на переказ коштів до бюджетів та цільових фондів значної кількості обов’язкових полів, що створює досить високу ймовірність помилкових записів. Зазначене ускладнює автоматичну обробку інформації про суми надходжень податків, зборів, платежів та єдиного внеску та в кінцевому результаті негативно впливає на якість обслуговування платників.

Тому виникла нагальна необхідність у кардинальній трансформації алгоритму заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів для його максимального спрощення.

Проєкт наказу розроблено з метою мінімізації кількості обов’язкових полів реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції, які заповнюються платниками та органами виконавчої влади, а також у зв’язку зі змінами, що відбулися у платіжній інфраструктурі України, зокрема запровадженням міжнародного стандарту ISO 20022 та використанням для виконання міжбанківських платіжних операцій системи електронних платежів нового покоління СЕП-4.0.

Національний банк України постановою від 10 березня 2023 року № 21 «Про затвердження змін до Положення про порядок емісії та еквайрингу платіжних інструментів» змінив вимоги до еквайрів під час здійснення платіжних операцій. Це зумовлено необхідністю посилити дотримання учасниками платіжного ринку вимог законодавства.

Так, зокрема, еквайрів та інших надавачів платіжних послуг (банки та небанківські фінансові установи), що беруть участь у здійсненні платіжної операції, зобов’язали супроводжувати її детальною інформацією, передбаченою законодавством.

Нацбанк визначив, що еквайр чи інший надавач платіжних послуг (банк або небанківська фінансова установа) під час здійснення платіжної послуги, ініційованої користувачем на користь отримувача через еквайра чи іншого надавача платіжних послуг, не є платником чи отримувачем за нею.

Також регулятор деталізував вимоги до документів, що надаються для підтвердження здійснення операцій з використанням платіжних інструментів, зокрема до квитанції платіжного терміналу.

Національний банк очікує, що дотримання учасниками платіжного ринку цих вимог сприятиме запобіганню здійснення ними:

  • переказів від чи на користь суб’єктів, що, зокрема, здійснюють неліцензовану діяльність, діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків тощо;
  • міскодингу (підміни коду категорії діяльності торговця) під час виконання платіжних операцій;
  • підміни інформації, що має супроводжувати платіжну операцію відповідно до вимог законодавства.

Як наслідок, це сприятиме підвищенню прозорості платіжних операцій та посиленню рівня захисту прав їхніх користувачів.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра