Огляд законодавства

11 – 15 березня 2019 року. ЄС продовжив санкції проти РФ за анексію Криму та війну на Донбасі

Європейський Союз ухвалив рішення продовжити на півроку санкції проти Росії. Вони стосуються 170 фізичних та 44 юридичних осіб. Про це повідомляється в Офіційному журналі ЄС.

Обмежувальні заходи, строк яких збігає 15 березня, продовжені до 15 вересня 2019 року.

Нагадаємо, санкції були вперше застосовані у 2014 році за анексію Криму та війну на Донбасі. Обмеження стосувалися банківського, енергетичного та оборонного секторів російської економіки. Під санкції потрапили, зокрема, «Роснефть», «Новатек», «Внешэкономбанк» та «Газпромбанк».

Державна фіскальна служба України через Офіс великих платників податків повідомила: у зв’язку з чисельними зверненнями платників податків щодо формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість (далі – ПДВ) за операціями з постачання/придбання електричної енергії, з урахуванням Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 р. № 2019-VIII (далі – Закон № 2019), таке.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено р. V та підр. 2 р. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Згідно з пп.пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 р. V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкового кредиту з ПДВ регулюються ст.ст. 187, 198 і 201 ПКУ.

Платник податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, перелічених у п. 44 підр. 2 р. XX ПКУ, визначає дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ за касовим методом.

Правила коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ визначено ст. 192 ПКУ.

У разі надання універсальної послуги операції з постачання споживачу електричної енергії (універсальної послуги) постачальник повинен:

  • визначити податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом, а саме на дату перерахування безпосередньо споживачем або через будь-яку третю особу коштів на банківський рахунок (у касу) постачальника універсальної послуги як оплату за постачання електричної енергії (універсальної послуги);
  • скласти і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну (далі – ПН) за такою операцією на споживача. При цьому така ПН, зареєстрована в ЄРПН, є для споживача (платника ПДВ) підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.

У разі повернення електропостачальником суми попередньої оплати за електричну енергію споживачу:

  • неплатнику ПДВ шляхом перерахування такої суми постачальнику універсальної послуги з одночасним її зарахуванням на особовий рахунок споживача (неплатника ПДВ) в електропостачальника коригування сум податкових зобов’язань у бік зменшення здійснюється на підставі складеного і зареєстрованого ним в ЄРПН розрахунку коригування до ПН;
  • платнику ПДВ шляхом перерахування такої суми постачальнику універсальної послуги з одночасним її зарахуванням на особовий рахунок споживача (платника ПДВ) в електропостачальника та споживача (платника ПДВ) коригування сум податкових зобов’язань та відповідно податкового кредиту з ПДВ у бік зменшення здійснюється на підставі складеного електропостачальником розрахунку коригування до ПН та зареєстрованого в ЄРПН. При цьому обов’язок щодо реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН покладено на споживача (платника ПДВ).

Слід нагадати, що Правила роздрібного ринку електричної енергії затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018 р. № 312.

Державна фіскальна служба України в листі «Про зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств» від 11.03.2019 р. № 7785/7/99-99-15-02-01-17 повідомила про основні зміни в оподаткуванні податком на прибуток підприємств у 2019 році.

Змінами доповнено та уточнено деякі норми, визначені ПКУ.

Зокрема, введено поняття активу з права користування – визнаний орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності актив, який представляє право орендаря використовувати базовий актив протягом строку оренди (пп. 14.1.12 ПКУ).

Визначено поняття нормативу витрат на виплати страховим посередникам – гранично допустима величина будь-яких виплат (винагород) страховим посередникам та іншим особам за надані послуги щодо укладання (пролонгації) договорів страхування, встановлена для цілей ПКУ за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пп. 14.1.1251 ПКУ).

Уточнено поняття деривативу (пп. 14.1.45 ПКУ), зокрема:

  • вилучено визначення деривативу як стандартного документа;
  • не передбачається затвердження Кабінетом Міністрів України стандартної (типової) форми деривативів;
  • платежі за угодами своп розраховуються на підставі ціни (котирування) базового активу, також з урахуванням процентних ставок у межах суми, визначеної договором на конкретну дату платежу;
  • визначено, що форвардний контракт не є стандартизованим цивільно-правовим договором, та передбачено, що такий контракт виконується шляхом постачання базового активу та його оплати коштами або проведення між сторонами контракту грошових розрахунків без постачання базового активу.

Уточнено умови включення юридичних осіб до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Внесено зміни в частині вимог до установчих документів (пп. 133.4.1 ПКУ), зокрема:

  • для цілей розподілу отриманих доходів (прибутків) термін «учасники» неприбуткової організації застосовується в розумінні Цивільного кодексу України;
  • для недержавних пенсійних фондів передбачена можливість передання активів у разі ліквідації такого фонду іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону.

При цьому законодавством встановлено, що зміни до пп. 133.4.1 ПКУ застосовуються до податкових періодів починаючи з 01 липня 2017 року.

Різниці, які виникають під час нарахування амортизації:

  • доповнено новим п. 138.4 ПКУ, відповідно до якого вимоги п.п. 138.1-138.3 ПКУ, якими визначені різниці для коригування фінансового результату до оподаткування та порядок розрахунку амортизації, не застосовуються до операцій з активами з права користування за договорами оренди;
  • уточнено вартісний показник для застосування визначених ПКУ мінімально допустимих строків корисного використання, встановлений для основних засобів 4 групи, який становить понад 6 000 грн замість раніше визначеного в розмірі 2 500 грн (пп. 138.3.3 ПКУ).

Різниці, які виникають під час здійснення фінансових операцій:

  • уточнено, що при визначенні різниць, передбачених пп. 140.5.4 ПКУ для коригування до збільшення фінансового результату до оподаткування на суму 30% вартості придбаних товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, не враховуються активи з права користування за договорами оренди;
  • уточнено, що вимоги із застосування різниці відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ не поширюються також на вартість товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у Накопичувального фонду та недержавних пенсійних фондів.

Доповнено новою різницею для коригування фінансового результату до збільшення у разі перевищення виплат (винагород) страховим посередникам понад встановлений норматив витрат, а саме: на позитивну різницю між сумою будь-яких виплат (винагород) страховим посередникам та іншим особам за надані послуги щодо укладання (пролонгації) договорів страхування та сумою нормативу витрат на виплати страховим посередникам, розрахованих за методикою, визначеною уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пп. 141.1.3 ПКУ).

Застосування прискореної амортизації

Внесеними до п. 43 підр. 4 р. XX «Перехідні положення» ПКУ змінами на один рік продовжено дію норми щодо права на застосування для розрахунку амортизації за прямолінійним методом мінімально допустимого строку амортизації (два роки) щодо основних засобів четвертої групи, якщо витрати на їх придбання понесені (нараховані) платником податків після 01 січня 2017 року та якщо для таких основних засобів забезпечується одночасне виконання встановлених ПКУ вимог, зокрема, основні засоби введені в експлуатацію в межах одного з податкових (звітних) періодів з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року.

Державна служба України з питань праці на своєму сайті відповіла на питання, чи має бухгалтер право на відпустку за роботу на комп’ютері, якщо він користується додатковою відпусткою за ненормований робочий день тривалістю сім календарних днів згідно з колективним договором.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про відпустки» щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається працівникам з ненормованим робочим днем – тривалістю до семи календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою та окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, – тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. За потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у цьому випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).

Відповідно до Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці та соціальної політики України від 10.10.1997 р. № 7ненормований робочий день на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності, може застосовуватись для осіб, праця яких не піддається точному обліку в часі; осіб, робочий час яких за характером роботи поділяється на частини невизначеної тривалості (сільське господарство); осіб, які розподіляють час для роботи на свій розсуд.

Працівникам (незалежно від професії, освітнього рівня, посади), які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у т. ч. на персональних комп’ютерах незалежно від виду монітора) у Додатку 2 Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. № 1290, передбачено право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів за позицією 58 розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» підрозділу «Інші види виробництв».

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Відповідно до ст. 10 Закону «Про відпустки» щорічна додаткова відпустка, передбачена п.п. 1 і 2 ч. 1 ст. 8 цього Закону, надається понад щорічну основну відпустку за однією підставою, обраною працівником.

Отже, бухгалтер, який виконує роботу на комп’ютері та працює в умовах ненормованого режиму робочого часу, має самостійно обрати одну підставу, за якою він отримає щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра