Огляд законодавства

10 – 14 травня 2021 року. Уряд презентував проєкт змін до Податкового кодексу України

Кабінет Міністрів України на своєму засіданні представив новий законопроєкт, яким пропонується внести низку змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України, вважає, що цей документ дасть змогу збільшити щорічні надходження в бюджет до 60 млрд грн. Уряд закриває прогалини, які дозволяли великому бізнесу не платити податки в Україні.

Прем’єр-міністр України наголосив, що уряд не підвищує та не планує підвищувати загальнодержавні податки для людей чи бізнесу. Зміни не стосуватимуться ФОПів чи загалом малого та середнього бізнесу.

Законопроєкт містить чотири основні блоки:

  • ставки окремих податків будуть приведені у відповідність до фактичного рівня макропоказників. Це стосується, наприклад, плати за використання води та лісів або екологічного податку;
  • рентні платежі з видобування корисних копалин. Видобуток з українських надр має бути справедливо оподаткованим. Так само підвищиться ефективність зборів акцизного податку;
  • подальша протидія «скруткам» та боротьба з тіньовим використанням землі та обігом сільськогосподарської продукції;
  • питання, які стосуються адміністрування податкового боргу.

Кабінет Міністрів України утворив Бюро економічної безпеки (далі – БЕБ). Новий орган отримає повноваження Служби безпеки України та податкової міліції у сфері боротьби з економічними злочинами.

Як зазначив під час засідання уряду Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Бюро економічної безпеки «буде займатися усіма злочинами в сфері економіки».

Завдання БЕБ

Закон «Про Бюро економічної безпеки України» був ухвалений Верховною Радою України у січні і набув чинності 25 березня 2021 року.

Служба безпеки України втратить невластиві спецслужбам функції з розслідування злочинів щодо корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління та економіки. Це дасть змогу відомству сфокусуватися на виконанні завдань, які дійсно безпосередньо пов’язані з безпекою держави, з контррозвідувальною діяльністю у сфері економіки.

Як функціонуватиме БЕБ

Законом визначено, що директора БЕБ призначає Кабмін за поданням Прем’єр-міністра за результатами відкритого конкурсу. Термін перебування на посаді – п’ять років. При цьому керівник не зможе працювати понад два терміни поспіль.

Кандидатуру директора відбирає конкурсна комісія. У неї входять троє осіб від Ради національної безпеки та оборони, троє – від Верховної Ради України та стільки ж – від Кабміну.

У державному бюджеті на цей рік на потреби новоствореного відомства передбачили 587 млн грн.

При відомстві створять Раду громадського контролю. Вона буде стежити за діяльністю бюро, розглядатиме звіт директора БЕБ і надаватиме свій висновок.

Державна податкова служба України через Офіс великих платників податків розповіла про особливості подання декларації з податку на нерухоме майно. Під час заповнення декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з юридичних осіб платники податків часом припускаються помилок, зокрема у розділах додатків 1 та 2 декларації, що призводить до некоректних розрахунків податкових зобов’язань та може стати приводом для проведення контролюючими органами документальної позапланової перевірки.

Податківці звернули увагу на найбільш поширені помилки за результатами здійсненого аналізу податкової звітності із зазначеного податку.

Так, при заповненні форм додатків 1 та 2 до декларації платниками некоректно зазначаються або взагалі не зазначаються такі обов’язкові дані.

Площа об’єкта оподаткування

Задекларовано загальну площу об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, яка перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м. (для будинку), при цьому сума, що підлягає сплаті до бюджету, у колонці 15 Додатку 1 до Декларації дорівнює «0».

За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної або юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до пп.пп. «а»–«г» пп. 266.7.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), збільшується на 25 000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку) (266.7.11 ПКУ).

Розмір мінімальної заробітної плати

Розмір мінімальної заробітної плати зазначається відповідно до встановленої на 01 січня звітного року (станом на 01.01.2021 р. – 6 000 грн).

Ставка податку

Ставка податку у відсотках визначається рішенням органу місцевого самоврядування, перелік яких можна знайти на офіційному сайті відповідного органу.

Інформація щодо пільг

Код пільги, її розмір та суму слід зазначити відповідно до Довідника пільг.

Некоректне заповнення інформації про пільги унеможливлює здійснення аналізу та узагальнення інформації щодо наявних пільг за регіонами та в цілому по Україні.

Слід зауважити, що додатки 1 та 2 до Декларації заповнюються з урахуванням приміток, які містяться в затвердженій формі податкової звітності.

Чинну електронну форму Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, можна знайти за посиланням на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України (далі – ДПСУ).

Крім того, на офіційному вебпорталі ДПСУ розміщено електронні форми документів для подання звітності щодо всіх податків і зборів.

Державна податкова служба України розповіла, чи потрібно сплачувати транспортний податок у разі викрадення автівки.

Згідно з пп. 267.1.1 ПКУ платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об’єктами оподаткування.

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (пп. 267.2.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 267.3.1 ПКУ базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ.

Підпунктом 267.6.8 ПКУ визначено, що в разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об’єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковик не сплачується з місяця, наступного за місяцем, у якому відбувся факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.

У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, у якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду.

Платник податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.

Міністерство соціальної політики України нагадало про пільги для багатодітних сімей. Отже, багатодітним сім’ям надаються такі пільги:

  • 50% знижки на плату за користування житлом у межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в житловому приміщенні будинку, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
  • 50% знижки на плату за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) і вартість скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством;
  • 50% знижки на вартість палива, у тому числі рідкого, у межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
  • позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється в розмірі 50% від затверджених тарифів.

Зазначені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2021 році – 3 180 грн).

Діти з багатодітних сімей мають право на такі пільги:

  • безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
  • щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
  • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
  • за наявності посвідчення встановленого зразка, безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських й міжміських маршрутів (внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних) незалежно від відстані та місця проживання;
  • безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра