Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій” від 17.07.15 року № 652-VIII (набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування). Законом знову внесено зміни до Податкового кодексу України. Цього разу вони стосуються неприбуткових організацій. Зокрема, конкретизовано вимоги, яким повинен відповідати неприбутківець.
Підприємство зможе не платити податок на прибуток, якщо воно одночасно відповідає таким вимогам:
- утворене та зареєстроване в установленому законом порядку;
- його установчі документи містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
- його установчі документи передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
- підприємство внесене контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Також парламентарі розширили перелік організацій, які можуть бути віднесені до неприбуткових (при виконанні зазначених вище умов). Це зокрема:
- спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб;
- професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання;
- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
- інші юридичні особи.
Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» від 17.07.15 р. № 655-VIII (набуде чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його опублікування (крім п. 2 р. ІІ, який набуде чинності із дня, наступного за днем опублікування), яким передбачено, що дату початку нарахування пені відтермінували на 90 днів.
Згідно із черговими змінами до Податкового кодексу України (далі — ПКУ) за самостійного нарахування платником суми грошового зобов'язання (яке він не погасить у строк) пеню почнуть нараховувати лише після закінчення 90 днів, що настають за останнім днем граничного строку.
Наразі платникам, котрі не погасили зобов'язання в строк, пеню нараховують починаючи з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Звільнення від пені одержать платники податків, які у разі самостійного виправлення помилок (ст. 50 ПКУ) внесуть зміни до податкової звітності протягом 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання. Чинною редакцією ПКУ це не передбачено.
Цим же законом запроваджено нові підходи до податкових консультацій.
Так, надавати письмові консультації (чи в електронній формі) платникам податків можуть лише ДФС України та контролери обласного рівня (у т.ч. АР Крим), міст Києва та Севастополя, міжрегіональних територіальних органів ДФС. Фіскальним органам нижчого рівня дозволено тільки усне спілкування із платниками.
Податківців зобов’язали у письмовій (електронній) консультації давати опис питань, порушених платником податків, обґрунтовувати застосування норм законодавства та давати висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.
Усі консультації фіскалів обласного рівня та центрального апарату ДФС обов’язково оприлюднюватимуть на їхніх офіційних веб-сайтах протягом 10 календарних днів.
Узагальнюючі податкові консультації тепер надаватиме виключно Мінфін — фіскалів позбавили такого права.
Законом внесено зміни до ПКУ стосовно критеріїв визнання заборгованості безнадійною.
Так, серед дев’яти ознак (пп. 14.1.11 ПКУ), одній з яких повинна відповідати заборгованість, аби вважатися безнадійною, підкоригували зміст двох, а також додали десяту, а саме:
- заборгованість повинна бути прострочена понад 180 днів, і розмір сукупних вимог кредитора за нею не повинен перевищувати мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство. Для фізосіб — заборгованість, яка не перевищує 50 % однієї мінзарплати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутства фізичних осіб). Відповідні зміни внесли до пп. «ґ» пп. 14.1.11 ПКУ. Порівняно з чинною редакцією додався термін «прострочення заборгованості» і зникла вимога щодо визнання такої заборгованості безнадійною, якщо заходи, передбачені законодавством, які вживав кредитор, не призвели до її стягнення;
- безнадійною вважатиметься прострочена заборгованість фіз- або юрособи, не погашена внаслідок недостатності майна такої особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості. Саме так звучатиме пп. «є» пп. 14.1.11 ПКУ;
- безнадійною вважатиметься і заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами, або ліквідованих юросіб. Цей критерій викладуть у пп. «з» пп. 14.1.11 ПКУ.
Верховна Рада України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» від 14.07.15 р. № 596-VIII (частково вступив в силу з 08.08.15 р.) запровадила фіксацію порушень водіїв на дорозі в автоматичному режимі.
Тепер за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху адмінвідповідальність юридичних та фізичних осіб, за якими зареєстровано транспортний засіб, наставатиме, якщо порушення зафіксовані в автоматичному режимі. Тобто порушення фіксують за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.
Окрім цього, кожному громадянину, який має право керування транспортним засобом, щороку з початку року (з дня отримання права керування транспортним засобом) і до кінця року нараховується 150 балів. А за адмінпорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, з них будуть вираховувати кількість штрафних балів, передбачених за відповідне правопорушення.
