Огляд законодавства

04 – 08 жовтня 2021 року. В Україні запроваджено обов'язкову вакцинацію проти COVID-19 для певних категорій громадян

Міністерство охорони здоров'я України наказом від 04.10.2021 р. № 2153, зареєстрованим в Мін’юсті 07.10.2021 р. за № 1306/36928, затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19.

Згідно з наказом, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Наказ набирає чинності через один місяць з дня його публікації.

Працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати.

Важливо, що освітяни та працівники органів влади, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 595, не підлягатимуть обов'язковій вакцинації.

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону України «Про внесення змін до Митного тарифу України щодо уніфікації ставок ввізного мита на окремі товари», підготовлений Міністерством фінансів спільно з Держмитслужбою за погодженням з Мінекономіки.

Законопроєктом пропонується уніфікувати (переглянути) ставки ввізного мита з урахуванням зв’язаних ставок СОТ на 92 товари, що класифікуються залежно від їх хімічного складу, ступеня обробки, технічних характеристик тощо, та які неможливо точно ідентифікувати на момент їх митного оформлення без додаткових лабораторних досліджень.

У результаті уніфікації ставки ввізного мита на окремі товари незначною мірою збільшаться, на інші – зменшаться. Також пропонується підвищити рівень повних ставок ввізного мита до рівня нових уніфікованих пільгових ставок ввізного мита.

Такі зміни до Митного тарифу дозволять спростити процедури класифікації та прискорити митне оформлення однорідних товарів.

Міністерство фінансів України наказом від 28.08.2021 р. № 485 внесло зміни до Порядку обліку платників ЄСВ та Положення про реєстр страхувальників. Їх привели у відповідність до законів № 2464-VI від 08.07.2010 р. та № 466-IX від 16.01.2020 р. Цей наказ набрав чинності 08 жовтня 2021 року.

Внесено зміни до:

  • Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,
  • Положення про реєстр страхувальників.

Таким чином ці документи приведені у відповідність до законів № 2464-VI та № 466-IX.

Зокрема уточнено норми щодо організації обліку платників ЄСВ у контролюючих органах. У новому п. 1 Розділу VI зазначається, що згідно з цим Порядком процедури обліку платників ЄСВ виконують контролюючі органи ДПСУ, визначені пп. 41.1.1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), та державні податкові інспекції, які є структурними підрозділами контролюючих органів і визначені п. 41.3 ПКУ. Якщо у складі контролюючого органу не утворені ДПІ, процедури обліку платників ЄСВ, що здійснюють ДПІ згідно з цим Порядком, виконує такий контролюючий орган.

Також у Положенні уточнено, що до реєстру страхувальників вносяться відомості, необхідні для обліку платників єдиного внеску, їх зобов'язань та сплати єдиного внеску, зокрема:

  • податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
  • основний вид економічної діяльності, за яким призначено клас професійного ризику (за період до 1 січня 2016 року).

На офіційному вебпорталі ДПСУ щоденно оприлюднює дані з реєстру страхувальників про взяття на облік/зняття з обліку платника єдиного внеску.

Міністерство охорони здоров’я наказом «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров'я» від 28.09.2021 р. № 2086 внесло зміни до низки наказів МОЗ України з питань роботи електронної системи охорони здоров’я.

У документі передбачено такі зміни.

1. Коригується Порядок ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затверджений наказом МОЗ від 28.02.2020 р. № 587. Зміни визначають коло осіб, які за відсутності лікаря мають право виправити помилковий медичний запис про вакцинацію.

2. Змінюється наказ МОЗ «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» від 01.06.2021 р. № 1066. Пропонується надати можливості:

  • використовувати у роботі нормативно-правові акти, що регулюють видачу паперових листків непрацездатності (у певних випадках);
  • у разі виявлення технічної неточності aбo недостовірної інформації у медичному висновку, внести зміни до такого медичного висновку не пізніше 7 дня з дати його формування;
  • скасувати помилковий медичний висновок протягом 7 днів з дати його формування та сформувати новий з датою початку на 7 днів раніше дати формування.

3. Змінено Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234, зокрема:

  • уточнено порядок направлення сформованого листка непрацездатності роботодавцю;
  • визначено дії ПФУ щодо скасування листка непрацездатності та усіх змін в Електронному реєстрі листків непрацездатності, пов'язаних з цим листком, на підставі інформації про внесення змін у медичний висновок про тимчасову непрацездатність, оскільки юридичним наслідком внесення змін у висновок є відміна запису про нього;
  • змінено дату, з якої лист непрацездатності вважається виданим;
  • визначено механізм формування електронного листка непрацездатності за наявності одночасно кількох медичних висновків різної категорії на особу.

4. На підставі даних медичних висновків, які складають один випадок тимчасової непрацездатності, формують листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюватимуть як продовження першого та складають один страховий випадок.

5. Продовжено до 01 лютого 2022 року можливість виписки паперових листів непрацездатності. Щоправда випадки їх видачі суттєво обмежено, а саме:

  • продовження та закриття листків непрацездатності, які були видані до 01 жовтня 2021 року;
  • якщо сплив строк, уподовж якого лікуючий лікар мав можливість внести зміни до медичного висновку;
  • виникнення технічних проблем (помилок) при передачі даних між Е-реєстром е-лікарняних та Реєстром медичних е-висновків.

Наказ № 2086 набрав чинності 01 жовтня 2021 року у зв’язку з офіційним опублікуванням.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра