Міністерство фінансів України наказом від 30.08.2023 р. № 468 затвердило Порядок взяття на облік та зняття з обліку фінансових агентів, які є підзвітними фінансовими установами для цілей багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки та загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки.
Цей документ реалізує норму пп. 393.3.3 ПКУ щодо порядку взяття на облік та зняття з обліку фінансових агентів, які є підзвітними фінансовими установами для цілей Багатосторонньої угоди CRS та Загального стандарту звітності CRS.
Наказ № 468 також було доповнено технічними правками згідно з наказом Мінфіну від 20.09.2023 р. № 505.
Взяттю на облік у ДПС підлягатимуть усі фінансові агенти, які є ПФУ. При цьому взяття ПФУ на облік у ДПС здійснюється незалежно від наявності у ПФУ Підзвітних Рахунків у звітному періоді.
Інформація про ПФУ, отримана для їх обліку згідно з цим Порядком, вноситься до переліку Підзвітних Фінансових Установ (далі – Перелік ПФУ). Взяття ПФУ на облік, їх включення до Переліку ПФУ, внесення змін до відомостей про ПФУ в Переліку ПФУ та зняття ПФУ з обліку з їх виключенням з Переліку ПФУ здійснюється ДПС в електронній формі з використанням засобів електронного зв'язку.
Міністерство юстиції України наказом від 26.09.2023 р. № 3427/5 «Про затвердження Дорожньої карти щодо діяльності з розбудови потенціалу для підтримки впровадження Кодексу України з процедур банкрутства» затвердило Дорожню карту у сфері банкрутства.
Дорожня карта — це документ, підготовлений Міністерством юстиції України, у якому викладена узгоджена позиція ключових стейкхолдерів у сфері банкрутства/неплатоспроможності щодо цілей і ключових завдань діяльності з розбудови ефективних механізмів врегулювання виконання зобов'язань через застосування процедур банкрутства на наступні три роки.
Дорожня карта, направлена на формування й реалізацію державної політики у сфері банкрутства/неплатоспроможності відповідно до кращих міжнародних порівняльних практик та принципів Європейського Союзу, посилення торговельно-економічних відносин і подальшої європейської інтеграції України.
Документом визначено шість розділів із визначенням цілей і завдань, які мають бути досягнуті і виконані.
Враховуючи динамічний характер сфери банкрутства та відновлення платоспроможності, що обумовлено безперервними змінами в економіці та фінансовій системі, зазначена дорожня карта може бути переглянута відповідно, у разі зміни потреб чи пріоритетів ключових стейкхолдерів.
Фонд соціального страхування України постановою від 14.09.2023 р. № 60 збільшив мінімальний розмір допомоги по безробіттю, а саме:
- 1 500 грн — для осіб, зазначених в абзаці 2 частини 2 статті 6 та абзаці 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-III;
- 2 500 грн — для осіб, зазначених в абзаці 1 частини 1 та абзаці 2 частини 3 статті 22, абзаці 9 пункту 3-3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону № 1533-III, абзаці 8 частини 4 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII.
Крім того, визнано такими, що втратили чинність, постанови правління Фонду соцстраху на випадок безробіття:
- «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю» від 31.01.2020 р. № 211;
- «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину» від 08.04.2020 р. № 217.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку поінформувала, що з наступного року ведення Державного реєстру фінансових установ законодавством віднесено до компетенції виключно Національного банку України.
Так, 1 січня 2024 року набирає чинності Закон України «Про фінансові послуги та фінансові компанії», і з цієї дати втрачає свою чинність Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Законодавством визначено новий перелік фінансових послуг та надано нове визначення поняттю «фінансова установа». Так, фінансовими установами є надавачі фінансових послуг на підставі відповідної ліцензії, виданої НБУ або НКЦПФР згідно з розподілом повноважень, встановлених Законом та проєктом рішенням Комісії від 29 вересня 2023 року № 1102.
Зокрема, проєктом передбачається:
- ведення реєстру надавачів фінансових послуг здійснюється НКЦПФР в межах ведення реєстрів, які визначені Законами України «Про державне регулювання ринків капіталів та організованих товарні ринки» та «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки»;
- припиняється ведення Комісією Державного реєстру фінансових установ;
- вилучаються норми Порядку, які стосуються видачі НКЦПФР Свідоцтва про включення/виключення НПФ (недержавних пенсійних фондів) до Державного реєстру фінансових установ;
- вилучаються норми Порядку, які стосуються надання НКЦПФР витягів з Державного реєстру фінансових установ за запитом учасників ринків капіталу;
- прописується процедура надання Комісією адміністративної послуги з включення/виключення НПФ до/з реєстру НПФ з урахуванням норм Закону України «Про адміністративну процедуру».
Із 01 січня 2024 року Свідоцтва про включення НПФ до Державного реєстру фінансових установ, які видавалися Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України/ Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг/ Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, будуть вважатися анульованими.
Розроблений проєкт рішення Комісії «Про затвердження Змін до Порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків» вносить зміни до Порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, затвердженого рішенням Комісії від 26.08.2021 р. № 700.
Міністерство економіки України листом від 26.09.2023 р. № 4707-05/51667-09 нагадало, що обчислення середньої заробітної плати працівникам проводиться відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (далі – Порядок).
Абзацом 1 п. 2 Порядку встановлено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться на підставі виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув права до 31 грудня 2023 р., проводиться відповідно до виплат, нарахованих у 2023 році.
Тобто середня заробітна плата для виплати компенсації за зазначені вище невикористані відпустки обчислюється на основі виплат за фактичний час роботи у 2023 році, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки, починаючи з 1 січня 2023 року.
Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. 3 п. 4 Порядку).
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку, якщо розрахунок середньої заробітної плати обчислюється на основі посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, то її нарахування здійснюється через множення посадового окладу чи мінімальної заробітної плати на кількість місяців розрахункового періоду.
Національний банк України Положенням про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням об’єктами нагляду законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг та обмежених платіжних послуг, вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02 вересня 2022 року № 198 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 28 вересня, актуалізував єдиний порядок здійснення нагляду за додержанням надавачами всіх фінансових послуг (банками та небанківськими фінансовими установами), надавачами обмежених платіжних послуг та колекторськими компаніями вимог законодавства України про захист прав споживачів, у тому числі на платіжному ринку.
Актуалізація зумовлена необхідністю:
1) імплементації функцій Національного банку України в частині захисту прав споживачів фінансових платіжних та обмежених платіжних послуг відповідно до Закону України від 12 січня 2023 року № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг»;
2) інтегрування в систему заходів щодо здійснення нагляду за додержанням надавачами фінансових / платіжних послуг законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг, додержанням вимог щодо взаємодії із споживачами та іншими особами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки).
