Кабінет Міністрів України розпорядженням від 27.05.15 р. № 544-р “Про обсяги лікарських засобів та медичних виробів, операції з ввезення яких на митну територію України та постачання на митній території України звільняються від обкладення податком на додану вартість на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану” затвердив обсяги лікарських засобів та медвиробів, що призначені для використання закладами охорони здоров'я та учасниками АТО для надання меддопомоги фізособам, які у період проведення АТО та/або запровадження воєнного стану зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я.
Операції з постачання та імпорту затверджених обсягів ліків та медвиробів тимчасово звільнено від ПДВ згідно з п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.
ПДВ-пільга, зокрема, поширюється на:
- лікарські засоби, такі як «Налбуфін гідро хлорид»; «Амоксицилін три гідрат»; «Декспантенол»; «Метилурацил, хлорамфенікол»; «Ципрофлоксацин»;
- медичні вироби: механічні та хімічні засоби для зупинки кровотечі; автомобільні аптечки; медичні пластирі; медрукавички; механічні засоби для розрізання одягу та взуття; зеленка.
Зауважимо, пільгова норма п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ вступила в дію ще у 2014 р., однак повноцінно не працювала, оскільки не були затверджені відповідні обсяги ліків та медвиробів. На це звертали увагу і фіскали у категорії 101.14.10 ЗІР.
Кабінет Міністрів України постановою від 27.05.15 р. № 331 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (набирає чинності з дня офіційного опублікування) для виконання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.14 р. № 71-VIII вніс зміни до порядку сплати пенсійного збору.
Уточнено, що банки не утримують з юросіб пенсійний збір під час купівлі інвалюти. Його мають сплачувати тільки фізособи, які придбавають інвалюту в готівковій формі, окрім випадку, якщо вони купують її для погашення кредитів.
Водночас змінилася й форма відповідного звіту про утримання пенсійного збору в операціях з купівлі інвалюти, який банки подають до ПФУ.
Крім того, модифіковано порядок справляння пенсійного збору з дорогоцінних металів. Його платниками тепер виступають фізичні та юрособи, які подають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів на таврування в казенні підприємства пробірного контролю. У зв’язку з цим форма відповідного звіту до ПФУ також змінена.
Державна фіскальна служба України в листі «Про застосування штрафних санкцій» від 24.04.15 р. № 8828/6/99-99-17-02-01-15 повідомила: у разі коригування даних розрахунку за ф. № 1ДФ до закінчення терміну його подання, тобто у новому звітному розрахунку, штрафні санкції, передбачені п. 119.2 ПКУ, не застосовуються.
За виправлення помилок після закінчення терміну подання ф. № 1ДФ, тобто в уточнюючому розрахунку, до податкового агента застосовують штрафні санкції, передбачені п. 119.2 ПКУ. Нагадаємо, йдеться про:
- 510 грн – за неподання, подання ф. № 1ДФ із порушенням установлених строків, не у повному обсязі, із недостовірними відомостями або з помилками, якщо такі недостовірні відомості чи помилки зменшили та/або збільшили податкові зобов'язання платника податку та/або змінили платника податків;
- 1020 грн – за ті ж самі дії, учинені податковим агентом, до якого протягом року застосовували штраф за таке правопорушення.
Зазначені санкції не застосовують, якщо недостовірні відомості чи помилки у ф. № 1ДФ виникли через перерахунок сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь фізосіб, та утриманого з них податку відповідно до п. 169.4 ПКУ, і були виправлені згідно з вимогами ст. 50 ПКУ.
Державна фіскальна служба України в підкатегорії 101.30 ЗІР роз'яснила, що при заповненні звіту про суми податкових пільг платникам ПДВ слід ураховувати показники розрахунків коригувань до податкових накладних (далі — ПН).
Суми ПДВ, не сплачені до бюджету через податкові пільги, розраховують залежно від особливостей оподаткування (п. 4 р. І Порядку визначення сум податків і зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з одержанням податкових пільг за операціями, здійснюваними на митній території України, затвердженого наказом ДПАУ від 29.03.11 р. № 167).
Фіскали уточнили, що цей розрахунок залежить:
- від статусу операції: звільнена від ПДВ операція обкладається за нульовою ставкою;
- від режиму оподаткування.
Коригування зобов'язань фіксують у рядку 8 Декларації з ПДВ, а кредиту — у рядку 16. Оскільки показники рядка 8 включають до загальної суми податкових зобов'язань, а рядка 16 — до загальної суми кредиту, то при заповненні звіту про суми податкових пільг ураховують і показники розрахунків коригувань до ПН.
Державна фіскальна служба України на своєму офіційному веб-порталі оприлюднила проект наказу Мінфіну «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ».
Як пояснюють фіскали, проект наказу розроблено для приведення Положення про Реєстр у відповідність до вимог нової редакції ст. 133 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Новим документом передбачено:
- визначення ознак неприбутковості організацій або установ відповідно до переліку суб’єктів і критеріїв, зазначених у новій редакції ПКУ;
- вилучення необхідності повторно вносити до Реєстру організації та установи, які відповідають новій редакції ст. 133 ПКУ і вже були внесені до Реєстру станом на 01.01.15 р.;
- запровадження перехідного шестимісячного періоду для актуалізації Реєстру. За цей час податківці повинні перевірити внесених до Реєстру неприбутківців та повідомити їх про виключення з Реєстру, якщо вони не відповідають новим вимогам.
Зауваження та пропозиції до проекту спеціалісти ДФСУ приймають протягом одного місяця на адресу: поштову – 04655, МПС, Київ-53, Львівська площа, буд. 8, Департамент методологічної роботи з питань оподаткування, електронну – lhropun@sfs.gov.ua, а також на поштову адресу Державної регуляторної служби України – 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 9/11.
Національний банк України постановою Правління «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному й валютному ринках України» від 03.06.15 р. № 354 (далі – постанова № 354) подовжив дію антикризових заходів із 04.06.15 р. ще на 3 місяці (до 03.09.15 р.).
Пригадаймо, що 03.06.15 р. закінчилася дія постанови Правління НБУ від 03.03.15 р. № 160, що встановлює антикризові заходи щодо стабілізації грошово-кредитного й валютного ринків.
Постанова № 354 містить також низку положень з лібералізації обмежень на валютно-кредитному ринку, які полягають у такому:
1. НБУ підвищив граничну суму залишку валютних коштів на рахунках клієнтів-резидентів (окрім фізосіб), понад яку уповноважені банки не мають права купувати інвалюту за їх дорученнями. Тепер цей ліміт становить 25000 доларів США (було 10000 доларів США).
2. Підвищили ліміт видачі готівкових гривень через каси банків і банкомати — з 150000 до 300000 грн на добу на одного клієнта. Це обмеження, як і раніше, не стосується видачі готівки на виплату зарплати, витрат на відрядження, пенсій, стипендій, інших соціальних і прирівняних до них виплат (крім матдопомоги). Також не діє воно й при виплаті гарантованих сум відшкодування вкладникам за рахунок коштів Фонду гарантування внесків фізосіб.
Строк розрахунків за експортно-імпортними операціями, як і досі, не повинен перевищувати 90 календарних днів.
Поки залишається незмінною вимога щодо продажу на міжбанківському валютному ринку 75% надходжень в інвалюті з-за кордону на користь:
- юросіб;
- підприємців;
- іноземних представництв (окрім офіційних представництв);
- на рахунки, відкриті в уповноважених банках для провадження спільної діяльності без утворення юрособи;
- надходжень в інвалюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій НБУ.
Національний банк України постановою Правління «Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 30 грудня 2003 року № 597» від 03.06.15 р. № 355 (набула чинності 04.06.15 р.) підвищив з 25000 до 50000 євро граничну суму вартості за договором з нерезидентом виконаних робіт (наданих послуг), прав інтелектуальної власності, коли потрібно документальне підтвердження відповідності контрактних цін кон'юнктурі ринку (акт цінової експертизи Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків).
Національний банк України легалізував WebMoney.UA. Платіжна система WebMoney.UA отримала офіційний статус внутрішньодержавної небанківської платіжної системи України і внесена до відповідного Реєстру платіжних систем НБУ.
