Облік і звітність

МСБО 41: правила застосування

Сільськогосподарська діяльність є специфічним видом господарської діяльності, оскільки передбачає заходи з управління біологічною трансформацією рослин і тварин. Оцінка результатів цієї діяльності в обліку та їх відображення у фінансовій звітності підприємств, що перейшли на застосування міжнародних стандартів, регулюється МСБО 41 «Сільське господарство».

Випадки застосування

МСБО 41 застосовується для обліку сільськогосподарських культур у полі, живих свійських тварин та сільськогосподарської продукції, зібраної як урожай від біоактивів підприємства. До того ж продукцію обліковують за МСБО 41 лише в момент збирання врожаю. Після цього агропродукція підпадає під регулювання МСБО 2 «Запаси» або інший належний стандарт.

Отже, МСБО 41 застосовується для оцінки та відображення в обліку та звітності:

  • біологічних активів;
  • сільськогосподарської продукції в момент збирання врожаю;
  • державних грантів на вирощування біоактивів.

Коли застосовувати не слід

Водночас цей стандарт не застосовують до:

  • землі, яка має стосунок до сільгоспдіяльності. У цьому разі застосовують МСБО (IAS) 16 та МСБО (IAS) 40;
  • плодоносних рослин, пов’язаних із сільськогосподарською діяльністю; з моменту зрілості вони підпадають під МСБО (IAS) 16 (хоча до їхньої продукції застосовують);
  • НМА, пов’язаних із сільгоспдіяльністю; у такому разі застосовують МСБО (IAS) 38 «Нематеріальні активи».

Спільні риси сільгоспдіяльності

Сільськогосподарська діяльність передбачає різноманітні види діяльності: тваринництво, лісництво, вирощування однорічних та багаторічних рослин, фруктових садів та насаджень, квітництво та водне господарство. Для всіх цих видів діяльності характерні такі спільні риси:

  • здатність змінюватися: живим тваринам та рослинам притаманна біологічна трансформація;
  • управління змінами: управління спрощує біологічне перетворення шляхом поліпшення або стабілізації умов, необхідних для того, щоб цей процес відбувався;
  • оцінка змін: вимірювання та контроль за зміною якості (генетична властивість, стиглість, міцність волокна тощо) або кількості (потомство, ваги, довжина або діаметр волокна тощо), викликаних біологічним перетворенням чи врожаєм, є постійною функцією управління.

Тобто всі біологічні активи підлягають біотрансформації, що включає процеси зростання, дегенерації, продукування та відтворення, які спричиняють якісні та кількісні зміни біологічних активів.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра