Податки

Зміна номенклатури товару після перерахування авансу: як це відобразити в податковій накладній?

Отримавши передоплату за певний товар, постачальник та продавець домовились між собою, що в рахунок такої передоплати буде поставлено інший товар, а сама передоплата повертатися не буде. Як відобразити таку заміну в податковій накладній, що була складена на дату передоплати?

Отримання передоплати зазвичай є для постачальника товарів/послуг сигналом для складання податкової накладної (п. 198.2 Податкового кодексу України, далі − ПКУ). Водночас у ній в обов’язковому порядку фіксується, зокрема, номенклатура постачання (пп. «е» п. 201.1 ПКУ).

Якщо після отримання передоплати за конкретний товар/послугу сторони домовляються, що в рахунок такої передоплати буде поставлено інший товар або послугу, а сама передоплата не повертається, закономірно виникає питання з відображенням такої заміни в податковій накладній, складеній за датою передоплати.

Донедавна податкова служба припускала складання одного розрахунку коригування, у якому рядок з неактуальною номенклатурою товарів/послуг записувався зі знаком «-», а з новою − зі знаком «+». Оскільки сума компенсації в такому розрахунку коригування не змінювалася, реєструвати його повинен був постачальник (п. 192.1 ПКУ).

З кінця листопада (орієнтовно з 30.11.2017 р.) Державна фіскальна служба України (далі − ДФСУ) змінила свою позицію щодо цього питання, до того ж без будь-яких підстав, адже норми в цій частині не змінювалися. Тепер податкова служба наполягає, що для зміни номенклатури товарів/послуг у зазначеному випадку потрібно складати два розрахунки коригування:

1) перший − на неактуальну номенклатуру зі знаком «-». Реєструвати його мусить покупець;

2) другий − на нову номенклатуру зі знаком «+». Його реєструвати повинен продавець.

Отже, зареєструвати «нульовий» розрахунок коригування, у якому обидві позиції згортаються, вже не вийде, що підтверджує і практика. За несвоєчасну реєстрацію таких розрахунків коригувань передбачені штрафи. Вони застосовуються на загальних підставах за п. 1201.1 ПКУ, крім того, щодо «зменшувального» розрахунку коригування − до покупця, а щодо «збільшувального» − до постачальника.

Зміна підходу ДФСУ, імовірно, пов’язана з системою блокування податкових накладних. Заміна номенклатури за допомогою реєстрації «нульового» розрахунку коригування могла оминути систему або відображатися в ній некоректно. Але навіть у такому випадку для зміни правил, які існували вже не один рік, правових підстав немає.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра