Консалтинг

Рецензування звіту про оцінку майна як інструмент впливу: умови, підстави та порядок проведення

Виникають ситуації, коли користувачів звіту про оцінку майна або майнових прав не  влаштовує вартість, визначена суб'єктом оціночної діяльності. Однак проведення альтернативної оцінки часто є недоречним та економічно невигідним. За наявності заперечень стосовно результатів оцінки вирішенням проблеми може бути рецензування звіту про оцінку. Які ж умови та порядок рецензування та яка  його доцільність?

Доцільність рецензування звітів про оцінку

Рецензування звіту про оцінку майна полягає в його критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів. Саме рецензування звіту з оцінки є єдиним законодавчо встановленим способом спростування результатів оцінки.

Рецензування звіту про оцінку відбувається станом на відповідну дату, оскільки простежується взаємозв’язок між датою оцінки, датою складання звіту та датою підписання рецензії. Рецензент не повинен брати до уваги будь-яку додаткову інформацію про об'єкт оцінки або подібне майно, що виникла після дати складення звіту про оцінку майна та формування висновку про його вартість до дати підписання рецензії.

Якщо строк дії звіту про оцінку зазначений у звіті або визначений законодавчо і він уже минув, проведення рецензування такого звіту законодавством не заборонено і доцільно, якщо його результати були застосовані під час дії звіту про оцінку. Якщо ж застосування відбулося після закінчення строку його дії, то логічним буде оскарження такого застосування, а не результатів оцінки.

Порядок та умови рецензування звіту про оцінку

Загальні засади та порядок рецензування звіту про оцінку майна установлені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 р. № 2658-III та положеннями (національними стандартами) про оцінку майна.

Рецензування звіту про оцінку майна здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та осіб, які зацікавлені у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності.

Часто замовник оцінки майна для цілей судового провадження замовляє одночасно зі звітом про оцінку майна і його рецензію для нівелювання ризику отримання негативної рецензії від рецензента, що буде призначений судом або на вимогу опонента. Такий підхід дозволяє повністю уникнути такої рецензії, оскільки ще на етапі її складення усі помилки звіту про оцінку будуть виправлені.

Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до законодавства мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна. Рецензування може виконувати оцінювач, який має не менше ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна; експертні ради, що спеціально створені саморегулівними організаціями оцінювачів; оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах.

Обираючи оцінювача-рецензента, потрібно переконатися, що він має право виконувати рецензування звітів про оцінку, або перевірити відомості про нього в Державному реєстрі оцінювачів, який є загальнодоступним на офіційному сайті Фонду державного майна України. Крім підтвердження або визнання неможливості використання оцінки, негативні результати рецензування звіту про оцінку є підставою для позбавлення кваліфікаційного свідоцтва оцінювача.

Рецензент готує рецензію у письмовій формі і скріплює її підписом. Рецензія не повинна містити власного висновку рецензента про вартість об'єкта оцінки. Також заборонено давати відносні висновки стосовно визначеної у звіті про оцінку вартості. Якщо в письмовому запиті про необхідність рецензування звіту про оцінку встановлюється вимога про надання висновку про вартість об’єкта оцінки, вона задовольняється через проведення оцінки майна зі складанням звіту про його оцінку.

Рецензування звіту про оцінку здійснюється на платній основі. Вартість послуг з рецензування звіту про оцінку становить у середньому 20−30% від вартості проведення оцінки та оформлення такого звіту.

Умови обов’язкового проведення рецензування

Законодавством визначені умови обов’язкового проведення рецензування, а саме:

  • відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 р. 2658-III, якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування;
  • згідно зі ст. 22 ЗУ «Про оцінку земель» від 11.12.2003 р. № 1378-IV у разі обов'язковості проведення такої оцінки.

Якщо сторони виконавчого провадження не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки майна, то відповідно до ст. 57 ЗУ «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII вони можуть оскаржити їх у судовому порядку в 10-денний строк з дня отримання відповідного повідомлення.

Класифікація рецензованих звітів про оцінку

За результатами рецензування рецензований звіт про оцінку класифікується за такою шкалою:

  1. звіт повністю відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна;
  2. звіт у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки;
  3. звіт не повною мірою відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватися з метою, визначеною у звіті, після виправлення зазначених недоліків;
  4. звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний.

Якщо звіт про оцінку за результатами рецензування класифікується за третьою ознакою, то послуга з рецензування звіту про оцінку розділяється на два етапи: перший, за результатами якого звіт про оцінку класифікується за третьою ознакою, та другий, коли проводиться рецензування звіту про оцінку після виправлення зазначених недоліків.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра