Податки

Податкова реформа: податковий кредит, відшкодування ПДВ та СЕА ПДВ

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) трохи підкоригував деякі питання, пов’язані із податковим кредитом, відшкодуванням податку на додану вартість (далі – ПДВ) та системою електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ). Докладніше про це – далі.

Податковий кредит

Як зазначено в п. 198.6 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), до податкового кредиту не можна віднести суми сплаченого ПДВ, якщо вони не підтверджені або зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунків коригування до них (далі – ЄРПН) податковими накладними або розрахунками коригування до них, або митними деклараціями, або документами, переліченими в п. 201.11 ПКУ. Але тепер уточнено, що під митними деклараціями слід розуміти тимчасові, додаткові й інші види митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету під час ввезення товарів на митну територію України. Отже, дилема з віднесення до податкового кредиту суми ПДВ з тимчасових митних декларацій знята.

Відшкодування ПДВ

Як відомо, якщо платник ПДВ подав декларацію, у якій заявлено до відшкодування з бюджету суму ПДВ та/або з від’ємним значенням з ПДВ понад 100 тис. грн, контролери повинні провести документальну позапланову перевірку (пп. 78.1.8 ПКУ). Така норма діє і сьогодні. Але тепер у п. 200.11 ПКУ прописано окремі строки проведення такої перевірки – 60 календарних днів, наступних за граничним терміном подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного терміну – за днем її фактичного подання.

СЕА ПДВ

Загалом порядок функціонування СЕА ПДВ, а також порядок розрахунку реєстраційного ліміту не змінився. Законодавці лише внесли деякі правки.

По-перше

Додано ще один складник показника ΣПопРах. Під час розрахунку показника ΣПопРах буде враховуватися сума коштів, вилучених і зарахованих податківцями на ПДВ-рахунок відповідно до ст. 95 ПКУ (установлює порядок стягнення коштів з погашення податкового боргу) у рахунок погашення податкового боргу з ПДВ за задекларованими до сплати податкових зобов’язань за періоди з 01 липня 2015 року, визначені платником податків у податковій декларації з ПДВ або уточнювальному розрахунку.

Відповідні зміни були внесені і в п. 2001.4 ПКУ, новий пп. «г» якого дає змогу тепер вносити на ПДВ-рахунок кошти, вилучені контролюючим органом відповідно до ст. 95 ПКУ в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ.

По-друге

Дозволено проводити перерахунок суми реєстраційного ліміту за умови відновлення ПДВ-реєстрації. У разі внесення за рішенням контролюючого органу або суду, що набрало законної сили, до реєстру платників ПДВ змін про скасування (відміни) анулювання реєстрації платника ПДВ, сума ΣНакл такого платника підлягає перерахунку за звітний (податковий) період, у якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасовано. Такий перерахунок здійснюється контролюючим органом протягом трьох робочих днів, наступних за днем внесення до реєстру ПДВ змін про скасування анулювання реєстрації такого платника. Виняток стосується лише випадків, коли на момент скасування рішення про анулювання реєстрації:

  • особа перебуває на єдиному податку, що не передбачає сплати ПДВ;
  • повторна реєстрація (наступна за скасованою) платником податків такої особи анульована з підстав, передбачених п. 184.1 ПКУ (її ліквідовано, подано заяву про ПДВ-анулювання тощо).

По-третє

Пунктом 2001.9 ПКУ надано можливість реєструвати в ЄРПН за рахунок показника ΣПеревищ (коли показника ΣНакл недостатньо для реєстрації), крім податкових накладних, ще й розрахунки коригування до них.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра