Податки

Обліково-податкові наслідки виплати дивідендів для емітента

Основною метою будь-якої підприємницької діяльності є отримання прибутку. При цьому частину чистого прибутку, розподілену між учасниками (власниками) відповідно до частки їхньої участі у власному капіталі підприємства, називають дивідендами (п. 4 П(С)БО 15«Дохід»). Дивіденди можна виплачувати тоді, коли, за даними бухгалтерського обліку, підприємство отримало чистий прибуток. Якими будуть облікові та податкові наслідки виплати дивідендів для емітента?

Коли виплачуються дивіденди

Як вже було згадано, дивіденди можна виплачувати, якщо, за даними бухгалтерського обліку, підприємство отримало чистий прибуток. А втім, це не єдине джерело виплати дивідендів. Наприклад, акціонерні товариства можуть виплачувати дивіденди за привілейованими акціями за рахунок резервного капіталу або спеціального фонду.

До того ж господарські товариства (до яких, крім акціонерних, чинне законодавство відносить також товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, повні та командитні товариства) можуть виплачувати дивіденди як з чистого прибутку поточного звітного періоду, так і з чистого прибутку минулих періодів (років), що залишився нерозподіленим.

Для виплати дивідендів можна використати як усю суму, так і частину нерозподіленого прибутку. Оскільки відповідальності за невиплату дивідендів господарськими товариствами чинне законодавство не передбачає, вони можуть виплачувати їх одразу за кілька років.

Бухгалтерський облік

Щодо обліку операцій з нарахування та виплати дивідендів варто зауважити, що вони не впливають на витрати чи доходи емітента, а отже, не змінюють об’єкт оподаткування податком на прибуток. У бухгалтерському обліку нарахування дивідендів засновникам відображається записом: Дт 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» – Кт 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами».

Виплату дивідендів відображають проведенням: Дт 671 – Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» (301 «Готівка в національній валюті»).

Наприкінці року сальдо на субрахунку 443 закривається в кореспонденції із субрахунками 441 «Прибуток нерозподілений» та/або 442 «Непокриті збитки» з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.

Винятком є операції з виплати дивідендів у натуральній формі. Їх відображають в обліку у звичайному порядку, як операції купівлі-продажу.

Податкові наслідки

Оподаткування податком на додану вартість (далі − ПДВ) теж залежить від того, у якій формі виплачують дивіденди. Виплачені емітентом дивіденди у грошовій формі або у вигляді цінних паперів не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.6 ПКУ).

Водночас, якщо виплату дивідендів проводять у товарній формі (товарами, продукцією тощо), то таку операцію оподатковують ПДВ на загальних підставах як звичайний продаж товарів. Виплату дивідендів у товарній формі оподатковують ПДВ у загальному порядку за ставкою 20%. У такому разі на дату такої «виплати» підприємство повинно скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та включити суму ПДВ до податкових зобов’язань відповідного звітного періоду.

Виплата дивідендів фізичним та юридичним особам має свої особливості. Зокрема, емітент корпоративних прав, що приймає рішення про виплату дивідендів своїм засновникам-юрособам, які є резидентами України, нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток. Його обчислюють за ставкою 18%. За такої умови сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску. Дізнатися про всі нюанси виплати та оподаткування дивідендів ви можете у професійних консультантів «Де Візу».

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра