Податки

Коли виникає право на податковий кредит

Продавець відправив податкову накладну (далі – ПН) на реєстрацію із запізненням (порушив граничний строк). Її заблокували. Коли покупець зможе сформувати податковий кредит?

Загальні правила

У разі зупинення реєстрації ПН обидва контрагенти дотримуються загальних правил відображення у звітності з податку на додану вартість (далі – ПДВ) податкових зобов’язань та податкового кредиту.

Так, згідно з п. 201.10 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для покупця підставою для нарахування сум ПДВ, що належать до податкового кредиту, є ПН, зареєстрована продавцем в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Водночас відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН:

  • не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту;
  • зобов’язує продавця включити суму ПДВ із незареєстрованої ПН до податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Отже, покупець не матиме права на податковий кредит доти, доки не буде зареєстровано ПН. Це право зберігається за ним упродовж 1095 календарних днів з дати її складення (п. 198.6 ПКУ).

Зазвичай податковий кредит за своєчасно зареєстрованою ПН покупці відображають у тому звітному періоді, коли її було складено. У разі порушення граничного строку реєстрації суму ПДВ включають до податкового кредиту за звітний податковий період, у якому зареєстровано ПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати її складення.

Граничні строки

Нагадаємо, що реєстрацію ПН в ЄРПН потрібно здійснювати з урахуванням граничних строків, установлених у п. 201.10 ПКУ. Для ПН, складених:

  • з 1-го по 15-й календарний день місяця, – не пізніше останнього дня цього місяця;
  • з 16-го по останній календарний день місяця, – не пізніше 15-го календарного дня наступного місяця.

Водночас на період зупинення реєстрації ПН 1095-денний перебіг не переривається.

Важливі події

Податкову накладну, реєстрацію якої зупинено, реєструють у ЄРПН у день настання однієї з таких подій:

  • ухвалення та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН;
  • набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН;
  • протягом 5–7 робочих днів комісія регіонального рівня не ухвалила відповідне рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН.

Таку вимогу містить п. 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 (Порядок № 117).

Висновки

З огляду на викладене, якщо реєстрацію ПН у ЄРПН зупинено, зазначену в ній суму ПДВ після припинення процедури такого зупинення можна віднести до складу податкового кредиту:

  • у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН – упродовж 1095 календарних днів з дати складання ПН;
  • у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – протягом 1095 календарних днів з дати складання ПН, але не раніше дати такої реєстрації.

Зазначений порядок віднесення суми ПДВ до податкового кредиту в разі розблокування ПН наведено і в листі Державної фіскальної служби від 23.08.2018 р. № 3682/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра