Податки

Фізична особа вносить до статутного капіталу квартиру: чи буде ПДФО?

Фізична особа внесла до статутного капіталу товариства майно – квартиру. Чи обкладається цей об’єкт податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором за таких умов?

Нагадаємо, що продаж фізичною особою квартири другий і кожний наступний раз на рік оподатковується ПДФО за ставкою 5% (п. 172.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ) і військовим збором за ставкою 1,5%. До того ж для цієї цілі продажем вважається будь-який перехід права власності на нерухомість (крім спадкування та дарування), тобто серед іншого і внесення до статутного капіталу. Останнє вже давно підтверджено роз’ясненням Державної фіскальної служби України (далі − ДФСУ) і сумнівів не викликає.

Однак внесення фізособою майна до статутного капіталу також регулюється пп. 165.1.44 ПКУ, згідно з яким сума майнового/немайнового внеску до статутного фонду юридичної особи – емітента корпоративних прав в обмін на такі права оподаткуванню ПДФО не підлягає.

Якій же нормі віддати перевагу? Враховуючи презумпцію правомірності рішень платника в разі, якщо норми законодавства припускають неоднозначне тлумачення, застосовувати в цьому випадку потрібно пп. 165.1.44 ПКУ. Це означає, що операція із внесення до статутного капіталу квартири не підлягає оподаткуванню ні ПДФО, ні військовим збором. Оскільки ця норма не акцентує увагу саме на нерухомості, скористатися таким звільненням можна, зокрема, під час внесення у статутний капітал транспортних засобів або корпоративних прав іншої юридичної особи. Цей висновок справедливий навіть у тому випадку, якщо квартира була у власності фізичної особи менше ніж три роки. З таким підходом цілковито погоджується й податкова служба (лист ДФСУ від 17.08.2017 р. № 1646/В/99-99-13-02-03-14/ІПК).

Цей висновок діє незалежно від кількості продажів квартир протягом року. Тож якщо фізична особа вже продала помешкання, а після того вирішила внести ще одне до статутного капіталу, операція з такого внесення не оподатковуватиметься ні ПДФО, ні військовим збором.

Водночас, якщо в поточному році фізична особа внесла одну квартиру у статутний капітал юридичної особи, а потім продає другу, то цей продаж буде оподатковуватись ПДФО та військовим збором (адже вважатиметься вже другим продажем). Тому в такому випадку доцільно або поміняти ці операції місцями (спочатку продаж квартири, а потім внесення іншого помешкання до статутного капіталу), або перенести продаж квартири на наступний рік.

 

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра