Огляд законодавства

05 – 09 квітня 2021 року. Набув чинності Закон України про допомогу в карантин ФОПам та найманим працівникам

Президент України підписав Закон України «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 30.03.2021 р. № 1358-IX, яким передбачена виплата одноразової допомоги в розмірі 8 000 грн. Закон уже офіційно опубліковано у виданні «Голос України» № 65 від 08.04.2021 р. Відповідно, його норми почали діяти 09 квітня 2021 року (у тексті документа передбачено, що він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування).

Законом забезпечуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів виплати допомоги застрахованим особам, які втрачають частину заробітної плати чи доходу в разі запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.

Така допомога застрахованим особам надаватиметься в разі перебування страхувальника відповідної застрахованої особи на обліку як платника єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій запроваджено «червону» зону карантину.

Перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводять до тимчасової зупинки роботи суб’єктів господарювання, в яких працюють застраховані особи, та фізичних осіб – підприємців, визначається Кабміном (далі – Перелік видів економічної діяльності). Наразі не відомо, які види діяльності увійдуть до цього переліку.

Законом передбачено, що допомога застрахованим особам буде надаватися одноразово і виплачуватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України в розмірі 8 тис. грн.

Окрім гарантованої державої допомоги, ФОПи та наймані працівники зможуть додатково одержати виплати з місцевих бюджетів, якщо орган місцевого самоврядування ухвалить відповідне рішення.

Застрахована особа, яка має право на отримання допомоги, має бути найманим працівником суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань станом на останній день місяця, що передує місяцю, у якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності.

Допомога застрахованим особам не надається:

1) найманим працівникам:

 • які на дату звернення працюють у суб’єкта господарювання, що не нарахував єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за усі місяці відповідного кварталу, а саме:
  • четвертого кварталу 2020 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у лютому – травні 2021 року;
  • першого кварталу 2021 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у червні – серпні 2021 року;
  • другого кварталу 2021 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у вересні – листопаді 2021 року;
  • третього кварталу 2021 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у грудні 2021 року;
 • що працюють у суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на останній день місяця, що передує місяцю, у якому подається звернення, не відносився до Переліку видів діяльності;
 • які працюють у суб’єкта господарювання за сумісництвом;
 • середня заробітна плата яких перевищує 30 тис. грн на місяць. При цьому для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі три місяці останнього звітного кварталу, який передує поданню звернення;

2) фізичним особам – підприємцям, які є застрахованими особами:

 • державна реєстрація яких на останній день місяця, що передує місяцю, у якому подається звернення, становить менше трьох місяців;
 • які за останній звітний рік сплатили єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе менше ніж за шість місяців (крім осіб, які звільнені від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
 • основний вид економічної діяльності яких на останній день місяця, що передує місяцю, у якому подається звернення, не відносився до Переліку видів економічної діяльності;
 • які є найманими працівниками та фізичними особами – підприємцями одночасно;
 • підприємницька діяльність яких на останній день місяця, що передує місяцю, у якому у відповідному регіоні запроваджуються додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов’язані з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, припинена.

Виплата допомоги застрахованим особам здійснюється на підставі заяви застрахованої особи, поданої нею в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал та застосунок «Дія»).

Застрахована особа має право звернутися із заявою про виплату допомоги застрахованим особам протягом 30 днів із дня запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.

Виплата допомоги застрахованій особі здійснюється уповноваженим банком на банківський рахунок (у форматі IBAN), зазначений у заяві застрахованої особи.

Застраховані особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги, передбаченої цим Законом.

У разі виявлення недостовірних відомостей, наданих застрахованою особою, на підставі яких було виплачено допомогу, що впливають на право застрахованої особи на її одержання, сума допомоги підлягає поверненню застрахованою особою до Державного бюджету України та відповідного місцевого бюджету у визначеному Кабміном порядку.

Законом встановлено, що перебіг 30-денного строку для подання заяви для отримання допомоги у зв’язку з додатковими обмежувальними заходами, запровадженими у лютому – березні 2021 року, починається через 10 днів з дня набрання чинності цим Законом.

Уряд вже затвердив Порядок виплати карантинної допомоги ФОПам та найманим працівникам. Прийом заяв на виплату карантинної допомоги може розпочатися вже наступного тижня.

Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 року № 1236.

Тепер дозволено на території регіонів, на яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, торгівлю садівним матеріалом та надання послуг з прання та хімічного чищення текстильних і хутряних виробів. Зміни внесено до пп. 4 п. 35 Постанови № 1236.

Національний банк України на своїй сторінці у фейсбуці відповів на запитання: «Чи може банк примусово оформити до зарплатної картки ще й кредитку?». Відповідь – ні. Банки мають право пропонувати своїм клієнтам супутні послуги, але не можуть вимагати придбати їх.

Тому, якщо кредитка особі справді потрібна, звісно, можна її оформити, а ні – відмовитися від неї.

Таке право підтверджує ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність»: банкам забороняється вимагати від клієнта придбання будь-яких товарів чи послуг від банку або від спорідненої чи пов’язаної особи банку як обов’язкову умову надання банківських послуг.

Якщо банк відмовляє особі в отриманні картки без покупки кредитки, необхідно:

 • написати звернення на ім’я керівництва банку;
 • якщо ситуація не вирішилася, і банк не припиняє дію послуг, від яких особа письмово відмовилася, слід зверніться до Нацбанку.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра